Josef Fransson (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 269
Title Högskoleingenjör.
Born 1978
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866362
Email josef.fransson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-26 – 2013-02-21
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 10-13, trafikutskottet 10-13 näringsutskottet 12-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Mekanikern Lars Erik Johansson och undersköterskan Ewa Fransson.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 10-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. SD Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn


Utskottsberedning: 2018/19:NU1

Motion 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 104 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. SD Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. 1  Sveriges försvarspolitik Sedan riksdagsinträdet


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Övervakningsansvar vid tvångsavvisningar

Motion 2018/19:1353 av Josef Fransson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1353 av Josef Fransson SD Övervakningsansvar vid tvångsavvisningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att frånta Migrationsverket övervakningsansvaret vid tvångsavvisningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan augusti


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:1353 av Josef Fransson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1353 av Josef Fransson (SD) (pdf, 66 kB)

Äganderätt i Sverige

Motion 2018/19:1293 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1293 av Mats Nordberg m.fl. SD Äganderätt i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utformningen av kompensationsmodeller för brukandebegränsningar av mark som inskränker äganderätten behöver utredas och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: CU MJU

Motion 2018/19:1293 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2018/19:1293 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 133 kB)

Sjukersättning vid icke-medicinska ingrepp

Motion 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson båda SD Sjukersättning vid icke-medicinska ingrepp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ersättning i samband med icke medicinska ingrepp och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skönhetsoperationer


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson (båda SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson (båda SD) (pdf, 85 kB)

Veteranfrågor

Motion 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. SD Veteranfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en helgdag för svenska veteraner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att veteraner i vissa fall bör


Utskottsberedning: KU SkU

Motion 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Totalförsvarspolitik

Motion 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. SD Totalförsvarspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anslaget inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap aldrig bör underskrida 2,0 procent av BNP avsnitt 2 och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FiU SkU UbU UU 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 3 avslag, 28 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 189 kB)

El- och strålsäkerhet

Motion 2018/19:764 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:764 av Roger Richtoff m.fl. SD El- och strålsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om särskilda reservkraftnät avsnitt 1.1 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka skalskyddet


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:764 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:764 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå förslaget om ett svenskt


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2018/19:6 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2018/19:239 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:239 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:6 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära bidraget genom


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2018/19:239 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:239 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)