Jonas Sjöstedt(Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 109
Title Skribent
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email jonas.sjostedt[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Party Leader
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Left Party

    • Party Leader 2012-01-06 –
    • European Parliament

    • Member 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 –
    • Deputy member 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Member 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2012-02-14 –
    • The War Delegation

    • Member 2012-02-14 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2012-03-20 – 2012-09-18

Said and done

En mänsklig sjukförsäkring

Interpellation 2017/18:244 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:244 En mänsklig sjukförsäkring av Jonas Sjöstedt (V) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Många sjuka nekas i dag sjukpenning. Antalet avslag, liksom antalet överklaganden, har ökat tydligt de senaste åren. En viktig bidragande orsak är regeringens press på Försäkringskassan att verka

Inlämnad: 2017-11-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:244 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 66 kB)

Sveriges engagemang för Jurij Dimitrijev

Skriftlig fråga 2017/18:239 av Jonas Sjöstedt (V)

Fråga 2017/18:239 Sveriges engagemang för Jurij Dimitrijev av Jonas Sjöstedt (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den ryske historikern, forskaren och MR-aktivisten Jurij Dmitrijev har under 30 års tid kartlagt offren för Stalins terror i Karelen. Han har bland annat lokaliserat två stora massgravar

Inlämnad: 2017-11-08 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:239 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 82 kB)

En socialpolitik för jämlika levnadsvillkor

Motion 2017/18:3595 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3595 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) En socialpolitik för jämlika levnadsvillkor 1   Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Socialpolitik och socialtjänsten 3.1 Svårt att uppfylla mål och principer 3.2 Rättigheter och bemötande 4 Våra mål för det sociala


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:3595 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 112 kB) Motion 2017/18:3595 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 212 kB)

En samlad samepolitik

Motion 2017/18:2967 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2967 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) En samlad samepolitik Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillse att en oberoende sanningskommission om relationen mellan svenska staten och det samiska folket etableras och


Utskottsberedning: 2017/18:KU32 2017/18:KU6
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2967 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:2967 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 106 kB)

Ett hållbart företagande

Motion 2017/18:3456 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3456 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) Ett hållbart företagande 1        Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3En politik för små och medelstora företag 3.1Företagare i Sverige 4Kapitalförsörjning 4.1Statens roll 4.1.1Saminvest AB 4.1.2SBAB 4.2Lokala


Utskottsberedning: NU 2017/18:AU4 2017/18:AU9 2017/18:CU10 2017/18:FiU22 2017/18:SfU1 2017/18:SfU3

Motion 2017/18:3456 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 90 kB) Motion 2017/18:3456 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 169 kB)

Ett tryggt och hållbart arbetsliv

Motion 2017/18:3362 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3362 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) Ett tryggt och hållbart arbetsliv 1        Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Ordning och reda på arbetsmarknaden 4.1Individuell redovisning av skatter och arbetsgivaravgifter 4.2Tydligare villkor för F-skatt 4.3Bättre


Utskottsberedning: SkU 2017/18:AU4 2017/18:AU8 2017/18:AU9 2017/18:FiU25 2017/18:KU38

Motion 2017/18:3362 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 111 kB) Motion 2017/18:3362 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 255 kB)

En inkluderande och likvärdig skola och förskola

Motion 2017/18:2339 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2339 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) En inkluderande och likvärdig skola och förskola Innehåll 1Förslag till riksdagsbeslut 2Inledning 3För en sammanhållen skola 3.1Det fria skolvalet 3.2Avskaffa vinstjakten 3.3Förstatliga skolan – statligt huvudansvar 4För en inkluderande


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2339 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:2339 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 152 kB)

Kultur till alla barn

Motion 2017/18:2337 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2337 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) Kultur till alla barn Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag som innebär att Skapande skola upphör som projektform och integreras i skolans ordinarie verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:KrU5 2017/18:KrU6

Motion 2017/18:2337 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:2337 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

Bra bostäder åt alla

Motion 2017/18:2344 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2344 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) Bra bostäder åt alla 1        Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Vänsterpartiets bostadspolitik 4Bostad är en social rättighet 5Bygg bort bostadsbristen 5.1De största bostadspolitiska satsningarna på 20 år 5.2Fortsatt


Utskottsberedning: SkU 2017/18:CU1 2017/18:CU15 2017/18:CU16 2017/18:CU18 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 1 avslag, 33 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2344 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 102 kB) Motion 2017/18:2344 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 206 kB)

Undersökningskommission Dawit Isaak

Motion 2017/18:2121 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, KD, MP, L, C)

Motion till riksdagen 2017/18:2121 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, KD, MP, L, C) Undersökningskommission Dawit Isaak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en undersökningskommission och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tyvärr


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2121 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, KD, MP, L, C) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2121 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, KD, MP, L, C) (pdf, 76 kB)