Jonas Millard (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County, Bench 271
Title Datatekniker.
Born 1981
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864149
Email jonas.millard[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, civilutskottet 14- och EU-nämnden 15-. Suppleant valberedningen 14-.
  • Föräldrar

    Snickaren Christer Bergfeldt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örebro, slutår 01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Integritetskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsråd, Örebro läns landsting 10. Kommunalråd, Örebro kommun 11-14.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU12 21 november 2018 Stärkt skydd för valhemligheten
Debatt om förslag 2017/18:KU40 18 june 2018 Indelning i utgiftsområden och en sammanhållen budgetprocess
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 june 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU44 14 june 2018 En stärkt minoritetspolitik

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. De politiska partierna, allmänna val och regeringen Anslaget Stöd till politiska partier


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av framst. 2018/19:RS5 Översyn av Riksrevisionen - övriga lagändringar

Motion 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. SD med anledning av framst. 2018/19:RS5 Översyn av Riksrevisionen övriga lagändringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mandatperiodens längd och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:KU14

Motion 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Grundlag

Motion 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. SD Grundlag Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Folkstyret Helgdagar Suveränitet Rättskipning Monarki och regeringsbildning Ordensväsendet Flagga och nationella symboler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: KU 2018/19:KU18

Motion 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Tidsgräns för framtida regeringsbildande

Motion 2018/19:126 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:126 av Jonas Millard m.fl. SD Tidsgräns för framtida regeringsbildande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda införandet av en bortre tidsgräns för regeringsbildningsprocessen och tillkännager detta för regeringen. Motivering I regeringsformen


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:126 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:126 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 72 kB)

Vissa kommunalrättsliga frågor

Motion 2018/19:125 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:125 av Jonas Millard m.fl. SD Vissa kommunalrättsliga frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återta den kommunala självstyrelsen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kommunal


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:125 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:125 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Granskningsmakt

Motion 2018/19:124 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:124 av Jonas Millard m.fl. SD Granskningsmakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att knyta konstitutionsutskottet, Justitieombudsmannen och domstolarna närmare varandra och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:124 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:124 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Förvaltning

Motion 2018/19:123 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:123 av Jonas Millard m.fl. SD Förvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att särskilt inkludera myndighetsaktivism när översynen av ett utvidgat straffansvar för tjänstefel görs och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KU 2018/19:FiU25 2018/19:JuU12

Motion 2018/19:123 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:123 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Ett modernare valsystem med åtgärder mot valfusk och stärkt valhemlighet

Motion 2018/19:122 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:122 av Jonas Millard m.fl. SD Ett modernare valsystem med åtgärder mot valfusk och stärkt valhemlighet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Gemensamma valsedlar Maskinell avläsning av valsedlar Tydliga grav på att kunna identifiera sig i vallokalen och vid budröstning Förslag


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:122 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:122 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:287 Ändringar i regleringen för Sametinget och sametingsvalet

Motion 2018/19:37 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:37 av Jonas Millard m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:287 Ändringar i regleringen för Sametinget och sametingsvalet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser ett slopande av kravet på att visa legitimation när en röstberättigad som inte är igenkänd


Utskottsberedning: 2018/19:KU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:37 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:37 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av framst. 2017/18:RS8 EU-arbetet i riksdagen

Motion 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. SD med anledning av framst. 2017/18:RS8 EU-arbetet i riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår riksdagsstyrelsens förslag till ny behandling av grön- och vitböcker. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga proportionalitetsbedömningen


Utskottsberedning: 2018/19:KU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:19 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)