Jonas Jacobsson Gjörtler (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West
Title Kommunikationskonsult
Born 1973

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy Chair 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Member 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2014-11-01 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Said and done

Nord Stream 2

Skriftlig fråga 2015/16:1552 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1552 Nord Stream 2 av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Många kritiska röster har höjts med anledning av det planerade byggandet av Nord Stream 2, och det finns flera anledningar att vara kritisk. Några av dessa är miljöskäl. Till att börja med är naturgas ett fossilt bränsle.

Inlämnad: 2016-08-31 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1552 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 76 kB)

Oacceptabla förhållanden under djurtransporter

Skriftlig fråga 2015/16:1481 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1481 Oacceptabla förhållanden under djurtransporter av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S I media rapporteras om oacceptabla förhållanden vid djurtransporter inom EU. Enligt uppgift handlar det bland annat om transporter som tar avsevärt längre tid än tillåtet, djur som tvingas

Inlämnad: 2016-08-02 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1481 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 79 kB)

Kemikalieinspektionen, växtskyddsmedlen och generationsmålet

Skriftlig fråga 2015/16:1479 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1479 Kemikalieinspektionen, växtskyddsmedlen och generationsmålet av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Ett av de främsta syftena med EU-samarbetet är att skapa en gemensam marknad där spelreglerna är lika, eller åtminstone likvärdiga, inom en rad områden. Med gemensamma regler

Inlämnad: 2016-08-01 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1479 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 91 kB)

Jordbruket, växtskyddsmedlen och konkurrenskraften

Skriftlig fråga 2015/16:1477 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1477 Jordbruket, växtskyddsmedlen och konkurrenskraften av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Ett stort problem för det svenska jordbruket är att konkurrensförutsättningarna i många fall är sämre i Sverige än i andra länder. Det handlar delvis om pålagor som vi i Sverige har ålagt

Inlämnad: 2016-08-01 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1477 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 82 kB)

Skogsstyrelsens publicering av avverkningsanmälningar

Skriftlig fråga 2015/16:1476 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1476 Skogsstyrelsens publicering av avverkningsanmälningar av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Skogsstyrelsen publicerar sedan en tid tillbaka avverkningsanmälningar på sin hemsida. Skogsägarrepresentanter ser agerandet som en inskränkning i äganderätten och ett hot mot integriteten,

Inlämnad: 2016-08-01 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1476 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 77 kB)

Förtroendet för Skogsstyrelsens styrelse

Skriftlig fråga 2015/16:1475 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1475 Förtroendet för Skogsstyrelsens styrelse av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Nyligen entledigade landsbygdsministern Charlotta Riberdahl från utredningsuppdraget om skogsvårdslagstiftningen efter att hon ifrågasatt privat ägande av skog. Det är bra att regeringen markerar.

Inlämnad: 2016-08-01 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1475 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 79 kB)

Mjölkkrisen och EU-åtgärder

Skriftlig fråga 2015/16:1411 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1411 Mjölkkrisen och EU-åtgärder av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den pågående mjölkkrisen har lett till en svår situation för många mjölkbönder i Sverige. Bakgrunden till problemen är komplex men den akuta situationen beror bland annat på minskad efterfrågan från Kina och

Inlämnad: 2016-06-27 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1411 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 80 kB)

Vägslitageavgiften och konkurrenskraften

Skriftlig fråga 2015/16:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1394 Vägslitageavgiften och konkurrenskraften av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Regeringen utreder för närvarande hur en så kallad vägslitageavgift, även kallad kilometerskatt eller lastbilsskatt, ska kunna införas framöver. I praktiken blir det en skatt på avstånd, och för

Inlämnad: 2016-06-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 78 kB)

Livsmedelsstrategin

Interpellation 2015/16:715 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2015/16:715 Livsmedelsstrategin av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Arbetet med den flera gånger försenade livsmedelsstrategin torde nu vara i slutskedet i alla fall om regeringens senaste besked att strategin ska presenteras före sommaruppehållet fortfarande gäller. Förväntningarna

Inlämnad: 2016-06-09 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:715 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategin

Vattenverksamheterna

Skriftlig fråga 2015/16:1335 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1335 Vattenverksamheterna av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Många aktörer inom exempelvis jordbruket och småskalig vattenkraft drabbas nu hårt av de prövningar av deras verksamheter som sker runt om i landet. De svenska tolkningarna av reglerna gör att många verksamheter som

Inlämnad: 2016-06-09 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1335 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 75 kB)