Jonas Jacobsson Gjörtler (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West
Title Kommunikationskonsult
Born 1973

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy Chair 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Member 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2014-11-01 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Said and done

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson S till Finansminister Anders Borg M Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte rättvist, särskilt

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:447 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:447 Pensionärsskatten av Monica Green S till Finansminister Anders Borg M Pension är lägre än lön, och pensionen är uppskjuten lön för dem som har arbetat. Ändå är skatten högre för pensionärer än för dem som förvärvsarbetar för närvarande. Denna klyfta har den borgerliga regeringen infört och beslutat

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:447 av Monica Green (S) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Massarbetslöshet och inflationen

Interpellation 2013/14:445 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:445 Massarbetslöshet och inflationen av Monica Green S till Finansminister Anders Borg M Trots att Sverige är ett bra land på många sätt lider människor av arbetslöshet. Enligt Statistiska centralbyrån var arbetslösheten i Sverige 8,5 procent i februari. Regeringen har misslyckats med att få ned

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:445 av Monica Green (S) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Massarbetslöshet och inflationen

Sänkningen av statsbidragen till kommunerna

Interpellation 2013/14:306 av Green, Monica (S)

den 24 februari Interpellation 2013/14:306 Sänkningen av statsbidragen till kommunerna av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Under alliansregeringens första sju år har stora skattesänkningar genomförts. Förmögenhetsskatten har avskaffats, fastighetsskatten har sänkts, ett så kallat jobbskatteavdrag

Inlämnad: 2014-02-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sänkningen av statsbidragen till kommunerna

Regeringens skattepolitik

Interpellation 2013/14:267 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 31 januari Interpellation 2013/14:267 Regeringens skattepolitik av Eva-Lena Jansson S till finansminister Anders Borg M Under snart åtta år har regeringens politik varit inriktad på sänkta skatter. Regeringen har förvandlat ett ekonomiskt överskott på 65 miljarder kronor i statens finanser till ett underskott

Inlämnad: 2014-01-31 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens skattepolitik

Det sålda familjesilvret

Interpellation 2013/14:263 av Persson, Peter (S)

den 31 januari Interpellation 2013/14:263 Det sålda familjesilvret av Peter Persson S till statsrådet Peter Norman M Det är dags att ställa regeringen och ansvarigt statsråd till ansvar för det sålda familjesilvret. Allt i enlighet med nyliberala doktriner anser statsrådet att det är fult när staten äger olika

Inlämnad: 2014-01-31 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Det sålda familjesilvret

Trovärdighet i den ekonomiska politiken

Interpellation 2013/14:260 av Green, Monica (S)

den 30 januari Interpellation 2013/14:260 Trovärdighet i den ekonomiska politiken av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Riksdagshösten präglades av en intensiv skattepolitisk strid. Under hela hösten stred de borgerliga riksdagsledamöterna högljutt och prestigefyllt för rätten att höja brytpunkten/skiktgränsen

Inlämnad: 2014-01-30 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Trovärdighet i den ekonomiska politiken

Utfasning av miljöskadliga subventioner

Interpellation 2013/14:242 av Holm, Jens (V)

den 22 januari Interpellation 2013/14:242 Utfasning av miljöskadliga subventioner av Jens Holm V till miljöminister Lena Ek C I februari 2012 presenterade Naturvårdsverket rapporten Potentiellt miljöskadliga subventioner rapport 6455Det är en sammanställning av de svenska miljöskadliga subventionerna. Sammanlagt

Inlämnad: 2014-01-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utfasning av miljöskadliga subventioner

Skattesänkningarnas misslyckande

Interpellation 2013/14:241 av Olsson, Hans (S)

den 22 januari Interpellation 2013/14:241 Skattesänkningarnas misslyckande av Hans Olsson S till finansminister Anders Borg M Ekonomistyrningsverkets pressmeddelande i december 2013 gav följande information: Underskottet i de offentliga finanserna växer nästa år till 87 miljarder kronor eller motsvarande 2,3 procent

Inlämnad: 2014-01-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skattesänkningarnas misslyckande

Nya vårdnadsregler

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1770 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en översyn av reglerna om vårdnad. Motivering Svenska vårdnadsregler innehåller en rad allvarliga strukturella


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 67 kB)