Disruptions on the website

There is a certain amount of disruption on the website at the moment, and we are working hard to solve the problem. Please contact the Information Service if you have any questions.

Jonas Jacobsson Gjörtler (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West
Title Kommunikationskonsult
Born 1973

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy Chair 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Member 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2014-11-01 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Said and done

Nuonaffärens effekter på statsbudgeten

Interpellation 2012/13:395 av Olovsson, Fredrik (S)

den 25 april Interpellation 2012/13:395 Nuonaffärens effekter på statsbudgeten av Fredrik Olovsson S till finansminister Anders Borg M I februari 2009 köpte statliga Vattenfall det holländska energibolaget Nuon. Priset, drygt 97 miljarder kronor, gjorde affären till den största kontantuppgörelsen i Sverige någonsin.

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nuonaffärens effekter på statsbudgeten

Nuonaffären

Interpellation 2012/13:297 av Olovsson, Fredrik (S)

den 25 februari Interpellation 2012/13:297 Nuonaffären av Fredrik Olovsson S till finansminister Anders Borg M I februari 2009 köpte statliga Vattenfall det holländska energibolaget Nuon. Priset, ca 97 miljarder kronor, gjorde förvärvet till den största kontantaffären i Sverige någonsin. Det var en prislapp som

Inlämnad: 2013-02-25 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nuonaffären

Regeringens kännedom om Nuonaffären

Interpellation 2012/13:278 av Nilsson, Jennie (S)

den 18 februari Interpellation 2012/13:278 Regeringens kännedom om Nuonaffären av Jennie Nilsson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Svenska Dagbladets rapportering kring turerna i Nuonaffären väcker ett flertal allvarliga frågor kring vilken kontroll statminister Fredrik Reinfeldt har över regeringens arbete.

Inlämnad: 2013-02-18 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens kännedom om Nuonaffären

Hanteringen av stora statliga företagsköp

Interpellation 2012/13:277 av Bolund, Per (MP)

den 15 februari Interpellation 2012/13:277 Hanteringen av stora statliga företagsköp av Per Bolund MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M Det har blivit alltmer tydligt att det som kallats Sveriges största företagsaffär, Vattenfalls köp av Nuon för 97 miljarder kronor 2009, var en riktigt dålig affär för Sveriges

Inlämnad: 2013-02-15 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hanteringen av stora statliga företagsköp

Vattenfall och ägardirektiv

Interpellation 2012/13:261 av Persson, Kent (V)

den 13 februari Interpellation 2012/13:261 Vattenfall och ägardirektiv av Kent Persson V till statsrådet Peter Norman M Vattenfalls bokslutskommuniké för 2012 har precis kommit, och det är en dyster läsning. Förutom att resultatet är vikande fortsätter Vattenfall sin satsning på fossila kraftslag. Över hälften

Inlämnad: 2013-02-13 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vattenfall och ägardirektiv

Expresshantering av tillståndsprocesser

Motion 2012/13:K358 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Motion till riksdagen 2012/13:K358 av Jonas Jacobsson Gjörtler M Expresshantering av tillståndsprocesser M1551 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att införa expresshantering av tillståndsprocesser. Motivering Ett problem som lyfts


Utskottsberedning: 2012/13:KU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K358 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (doc, 55 kB)

Den skånska modernäringen

Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Den skånska modernäringen M1546 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skånskt jordbruks konkurrenskraft. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2012/13:MJU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (doc, 68 kB)

Nya vårdnadsregler

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1787 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2012/13:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 69 kB)

Stranderosion

Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1370 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regelverken


Utskottsberedning: 2012/13:CU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 64 kB)

Öresundsintegration

Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. M Öresundsintegration Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för, samt undanröja de hinder som försvårar,


Utskottsberedning: 2012/13:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M) (doc, 63 kB)