Jonas Jacobsson Gjörtler (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West
Title Kommunikationskonsult
Born 1973

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy Chair 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Member 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2014-11-01 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Said and done

med anledning av skr. 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad myndighetssamverkan

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad myndighetssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av åtgärder med anledning av variationer i timpriser för


Utskottsberedning: 2017/18:UU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 72 kB)

Fredsfonden Colombia Sostenible

Skriftlig fråga 2017/18:1186 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1186 Fredsfonden Colombia Sostenible av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP I samband med fredsavtalet mellan den colombianska regeringen och Farcgerillan inrättades fyra fredsfonder. Enligt regeringen bidrar Sverige med omfattande medel till dessa. Mediala uppgifter gör gällande

Inlämnad: 2018-04-16 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1186 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 77 kB)

Sveriges bistånd till Palestina

Skriftlig fråga 2017/18:1157 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1157 Sveriges bistånd till Palestina av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Det samlade biståndet till Palestina uppgår till över 800 miljoner kronor per år. Det svenska biståndet utgjorde 2017 därmed 6 procent av världssamfundets totala bistånd till Palestina. Strategin för Sveriges

Inlämnad: 2018-04-06 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1157 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

European Plan for Ukraine

Skriftlig fråga 2017/18:1154 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1154 European Plan for Ukraine av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Den ryska aggressionen mot Ukraina och Rysslands illegala annektering av Krim utmanar hela den europeiska säkerhetsordningen. Sverige måste genom EU fortsätta att stötta Ukraina mot Ryssland och bidra till

Inlämnad: 2018-04-05 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1154 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på uppföljning, resultat och konsekvensanalyser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Mänskliga rättigheter och Nordkorea

Skriftlig fråga 2017/18:1145 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1145 Mänskliga rättigheter och Nordkorea av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen besökte den nordkoreanske utrikesministern Sverige och träffade då bland annat utrikesminister Margot Wallström. Syftet med besöket, så som det rapporterats i medierna, var huvudsakligen

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1145 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd

Skriftlig fråga 2017/18:822 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:822 Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Transparens skulle vara ett nyckelord för arbetet i FN:s säkerhetsråd. Tyvärr har den svenska kampanjen för att få en plats i rådet lämnat en del övrigt att önska, exempelvis

Inlämnad: 2018-02-21 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:822 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Trovärdigheten i biståndsarbetet

Skriftlig fråga 2017/18:812 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:812 Trovärdigheten i biståndsarbetet av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Nyligen uppdagades det att den högsta ledningen vid hjälporganisationen Oxfam känt till att en medarbetare kan ha köpt sex under sitt arbete i olika länder. Medarbetaren ska ha avskedats från Oxfam år 2011.

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:812 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Åtgärder mot otillbörlig påverkan

Skriftlig fråga 2017/18:558 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:558 Åtgärder mot otillbörlig påverkan av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsminister Stefan Löfven S En riksdagsledamot och central representant för ett av regeringspartierna har nyligen riktat allvarliga anklagelser mot det egna partiet gällande att ledande företrädare för partiet skulle ha tagit emot

Inlämnad: 2018-01-08 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:558 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 85 kB)

Utökad möjlighet till skyddsjakt även i Skåne

Skriftlig fråga 2017/18:526 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:526 Utökad möjlighet till skyddsjakt även i Skåne av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Regeringen har nyligen fattat beslut om möjlighet till utökad skyddsjakt på årskalvar av kron- och dovhjort, med vissa restriktioner, under perioden 1 juli15 april. Dock skriver regeringen att

Inlämnad: 2017-12-20 Svarsdatum: 2018-01-03 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:526 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 87 kB)