Jonas Jacobsson Gjörtler (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West
Title Kommunikationskonsult
Born 1973

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy Chair 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Member 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2014-11-01 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Said and done

Rapporten från FN:s rasdiskrimineringskommitté

Interpellation 2017/18:553 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2017/18:553 Rapporten från FN:s rasdiskrimineringskommitté av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen presenterade FN:s rasdiskrimineringskommitté en rapport avseende situationen i Sverige. Rapporten målar upp en svart och tämligen onyanserad bild av situationen i Sverige,

Inlämnad: 2018-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:553 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Ökade krav på Palestina

Interpellation 2017/18:541 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2017/18:541 Ökade krav på Palestina av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S I ett tal nyligen gjorde den palestinske ledaren Mahmud Abbas det som antisemiter i alla tider har gjort han lade skulden för Förintelsen och förföljelserna på judarna själva. Kritiken mot Abbas har

Inlämnad: 2018-05-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:541 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Försörjningstrygghet avseende livsmedel

Interpellation 2017/18:241 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2017/18:241 Försörjningstrygghet avseende livsmedel av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Säkerhetsläget har försämrats i vår omvärld under en rad år och till följd av händelser utom vår kontroll. Det gör att det har blivit nödvändigt med ett ökat fokus på exempelvis försvars-

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:241 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försörjningstrygghet avseende livsmedel

Skogsbruket, äganderätten och framtiden

Interpellation 2017/18:237 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2017/18:237 Skogsbruket, äganderätten och framtiden av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Många skogsägare är oroade över vad man uppfattar som en successiv urholkning av äganderätten. Förseningen av ett nationellt skogsprogram som tydliggör vikten av ett fungerande skogsbruk,

Inlämnad: 2017-11-29 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:237 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skogsbruket, äganderätten och framtiden

Ett fungerande växtskydd för jordbruket

Interpellation 2017/18:224 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2017/18:224 Ett fungerande växtskydd för jordbruket av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Glyfosat är det vanligaste verksamma ämnet i växtskyddsmedel i Sverige och används främst för ogräsbekämpning på jordbruksmark. I Sverige finns i praktiken inga alternativ till glyfosat, varför

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:224 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ett fungerande växtskydd för jordbruket

Sandsugning i Öresund

Interpellation 2016/17:589 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:589 Sandsugning i Öresund av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Problemet med sandsugning i Öresund har nyligen åter uppmärksammats i media. Sverige förbjöd sandsugning redan 1982, men från dansk sida är det fortfarande tillåtet. Ett antal kommuner och miljöorganisationer

Inlämnad: 2017-08-11 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:589 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sandsugning i Öresund

Statsministerns ansvar för att rädda Findus

Interpellation 2016/17:592 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:592 Statsministerns ansvar för att rädda Findus av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsminister Stefan Löfven S Beskedet våren 2016 att verksamheten vid Findus anläggning i Bjuv skulle avvecklas slog ned som en bomb i hela Livsmedelssverige. Tonläget var högt från många håll, bland annat från regeringen,

Inlämnad: 2017-08-08 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2016/17:592 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns ansvar för att rädda Findus

Skattebefrielse för höginblandade biobränslen

Interpellation 2016/17:551 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:551 Skattebefrielse för höginblandade biobränslen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Ibrahim Baylan S Den svenska skattebefrielsen för biobränslen har beviljats ett undantag av EU-kommissionen som gäller till och med utgången av 2018. Regeringen föreslår att skattebefrielse fortsatt ska

Inlämnad: 2017-05-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:551 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattebefrielse för höginblandade biobränslen

Omlokalisering av myndigheter

Interpellation 2016/17:531 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:531 Omlokalisering av myndigheter av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringen har tidigare aviserat att man avser att omlokalisera statliga myndigheter och därmed flytta ut statliga jobb från Stockholmsregionen till andra delar av landet. Även den parlamentariska

Inlämnad: 2017-05-19 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:531 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Omlokalisering av myndigheter

Översyn av artskyddsförordningen

Interpellation 2016/17:523 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:523 Översyn av artskyddsförordningen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Den privata äganderätten av skog säkerställer ett långsiktigt och aktivt skogsbruk som samtidigt värnar olika miljövärden. Jag har flera gånger tidigare uppmärksammat skogsägarnas oro för att denna

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:523 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Översyn av artskyddsförordningen