Jonas Jacobsson Gjörtler (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West
Title Kommunikationskonsult
Born 1973

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy Chair 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Member 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2014-11-01 – 2018-09-24
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Said and done

Oklara besked om artskyddsförordningen

Skriftlig fråga 2016/17:1468 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1468 Oklara besked om artskyddsförordningen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den svenska skogen är en av våra viktigaste tillgångar. Under de senaste 90 åren har virkesförrådet nästan fördubblats, samtidigt som avverkningen också fördubblats. Denna positiva utveckling har i

Inlämnad: 2017-05-19 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1468 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Sveriges hållning till genmodifierade grödor

Skriftlig fråga 2016/17:1163 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1163 Sveriges hållning till genmodifierade grödor av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige har en lång tradition av att följa den vetenskapliga expertisens rekommendationer när beslut fattas om exempelvis godkännande av genmodifierade grödor. Denna tradition fick dock ett

Inlämnad: 2017-03-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1163 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Glyfosat

Skriftlig fråga 2016/17:1162 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1162 Glyfosat av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Miljöminister Karolina Skog MP Glyfosat är det vanligaste verksamma ämnet i växtskyddsmedel i Sverige och används främst för ogräsbekämpning på jordbruksmark. Den 29 juni 2016 beslutade EU-kommissionen att förlänga godkännandet av användandet av glyfosat.

Inlämnad: 2017-03-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1162 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Arbetet i Bryssel för att säkra självbestämmandet över skogen

Skriftlig fråga 2016/17:1103 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1103 Arbetet i Bryssel för att säkra självbestämmandet över skogen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Den 7 mars frågade jag statsrådet vilka ståndpunkter de svenska representanterna har fört fram i samband med arbetet i rådsarbetsgrupperna då LULUCF har behandlats. Ministern

Inlämnad: 2017-03-22 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1103 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Värnande av det svenska självbestämmandet över skogen

Skriftlig fråga 2016/17:1020 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1020 Värnande av det svenska självbestämmandet över skogen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Vid EU-nämnden den 14 oktober 2016 fick regeringen tydliga instruktioner att motverka de delar av EU-kommissionens förslag för nya regler gällande LULUCF land use, land use change and

Inlämnad: 2017-03-07 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1020 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Förtroendet för Idea och behovet av åtgärder

Skriftlig fråga 2017/18:1423 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1423 Förtroendet för Idea och behovet av åtgärder av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP I början av maj 2018 uppgav svenska medier att generalsekreteraren för det Stockholmsbaserade demokratiinstitutet Idea låtit biståndsmedel finansiera en privat skattetvist vid skattemyndigheten

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1423 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd

Skriftlig fråga 2017/18:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1394 Granskningsrapporten om kandidaturen till FN:s säkerhetsråd av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S I dagarna har Utrikesdepartementet till riksdagens utrikesutskott överlämnat den granskningsrapport som ett enigt utskott vid flera tillfällen har begärt att få ta del av

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1394 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Skydd mot korruption vid svenska ambassader och konsulat

Skriftlig fråga 2017/18:1360 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1360 Skydd mot korruption vid svenska ambassader och konsulat av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Riksrevisionens granskning av skyddet mot korruption och andra oegentligheter inom migrationsverksamheten vid Sveriges utlandsmyndigheter visar att det är svagt och kan stärkas.

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1360 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Fredsfonden Colombia Sostenible

Skriftlig fråga 2017/18:1186 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1186 Fredsfonden Colombia Sostenible av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP I samband med fredsavtalet mellan den colombianska regeringen och Farcgerillan inrättades fyra fredsfonder. Enligt regeringen bidrar Sverige med omfattande medel till dessa. Mediala uppgifter gör gällande

Inlämnad: 2018-04-16 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1186 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 77 kB)

Sveriges bistånd till Palestina

Skriftlig fråga 2017/18:1157 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1157 Sveriges bistånd till Palestina av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Det samlade biståndet till Palestina uppgår till över 800 miljoner kronor per år. Det svenska biståndet utgjorde 2017 därmed 6 procent av världssamfundets totala bistånd till Palestina. Strategin för Sveriges

Inlämnad: 2018-04-06 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1157 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)