Johanna Jönsson (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 206
Title Kommunikatör
Born 1982
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email johanna.jonsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, kulturutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 14-.
  • Föräldrar

    Musikhandledaren Johnny Jönsson och dramapedagogen Britt-Liz Jönsson, f. Svensson.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens, Birkagårdens folkhögskola, Stockholm, slutår 02. Juristlinjen, Stockholms universitet, två terminer 03-04. Kriminologi, Malmö högskola, en termin 08. Fil.kand., internationella relationer, Malmö högskola, slutår 11.
  • Anställningar

    Många kortare anställningar 99-04 och under studietiden 08-10. Flygvärdinna och kabinchef, Etihad Airways Abu Dhabi 04-07. Projektkoordinator, Public affairs Volvo Aero Stockholm 10-11. Projektledare, PS Communications Stockholm 11-12. Politisk sekreterare/kommunikatör, Centerpartiet, stadsmiljöroteln Stockholms stad 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 13-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 14-15.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 475 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 845 kB)

Konsekvenser av domar på migrationsområdet

Skriftlig fråga 2017/18:803 av Johanna Jönsson (C)

Fråga 2017/18:803 Konsekvenser av domar på migrationsområdet av Johanna Jönsson C till Statsrådet Heléne Fritzon S Den 13 december 2017 kom Migrationsöverdomstolen med två enormt viktiga avgöranden på arbetskraftsinvandringsområdet, i domarna MIG 2017:14 och MIG 2017:25. De har prövat om en mindre avvikelse från kollektivavtalsenlig

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:803 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 90 kB)

Utvisning av internationella studenter och forskare

Skriftlig fråga 2017/18:756 av Johanna Jönsson (C)

Fråga 2017/18:756 Utvisning av internationella studenter och forskare av Johanna Jönsson C till Statsrådet Heléne Fritzon S I medierna har vi den senaste tiden kunnat läsa om studenten Miranda Andersson från USA som ska utvisas på grund av att hon inte hade tillräckligt med pengar på sitt konto under en del av sin studietid.

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-02-21 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:756 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2017/18:33 Riksrevisionens rapport om kommunersättningar för migration och integration

Motion 2017/18:3922 av Johanna Jönsson (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3922 av Johanna Jönsson (C) med anledning av skr. 2017/18:33 Riksrevisionens rapport om kommunersättningar för migration och integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för mer av schabloniserade bidrag till kommunerna


Utskottsberedning: 2017/18:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3922 av Johanna Jönsson (C) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3922 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 61 kB)

Möjlighet till spårbyte efter gymnasielagen

Skriftlig fråga 2017/18:234 av Johanna Jönsson (C)

Fråga 2017/18:234 Möjlighet till spårbyte efter gymnasielagen av Johanna Jönsson (C) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Sedan möjligheten till spårbyte infördes, och asylsökande som uppfyllde kraven på arbetstillstånd kunde byta spår och få uppehållstillstånd som arbetskraftsinvandrare, har detta hjälpt tusentals

Inlämnad: 2017-11-07 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:234 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 79 kB)

Familjeåterförening för svenska medborgare

Skriftlig fråga 2017/18:74 av Johanna Jönsson (C)

Fråga 2017/18:74 Familjeåterförening för svenska medborgare av Johanna Jönsson (C) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Utlänningslagen är skriven så att bara utländska medborgare kan vara anknytningspersoner i Sverige vid anhöriginvandring. Det skapar orimliga effekter, framför allt för statslösa barn. I februari

Inlämnad: 2017-10-06 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:74 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 84 kB)

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. C Låt inte Sverige klyvas Sammanfattning Svensk ekonomi går bra och vårt välstånd växer, men alla får inte samma chans. Sverige är ett tudelat land. Nästan en miljon människor befinner sig idag i utanförskap. Orsakerna är flera, men två viktiga problem är de hårt


Utskottsberedning: 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:CU16 2017/18:CU7 2017/18:CU9 2017/18:FiU1 2017/18:KrU3 2017/18:MJU9 2017/18:NU12 2017/18:NU19 2017/18:SfU1 2017/18:SkU9 2017/18:SoU9 2017/18:TU9 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 46 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

Personlig utveckling i skolan

Motion 2017/18:3470 av Johanna Jönsson (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3470 av Johanna Jönsson C Personlig utveckling i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om personlig utveckling i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur medveten


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3470 av Johanna Jönsson (C) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3470 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 57 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. C En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett öppet och transparant


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:KU34 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2017/18:UU21 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 46 avslag

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Princip om skademinimering

Motion 2017/18:3510 av Johanna Jönsson (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3510 av Johanna Jönsson C Princip om skademinimering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vård av och omsorg om människor med missbruksproblem och tillkännager detta för regeringen. Motivering I den svenska drog- och alkoholpolitiken har


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3510 av Johanna Jönsson (C) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3510 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 63 kB)