Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 9
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Strategiska hamnar

Motion 2018/19:2112 av Mattias Ottosson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2112 av Mattias Ottosson m.fl. S Strategiska hamnar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen undersöka möjligheten att utse hamnar där staten tar ett ökat ansvar för planering av infrastrukturinvesteringar, och detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2112 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2112 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Underlätta samordning

Motion 2018/19:1957 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1957 av Eva Lindh m.fl. S Underlätta samordning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över samverkan mellan huvudmän och tillkännager detta för regeringen. Motivering Framtidens utmaningar möts bäst med utökade möjligheter till samordning


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:1957 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1957 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Offentlighets- och sekretesslagen

Motion 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. S Offentlighets- och sekretesslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av offentlighets- och sekretesslagen bör göras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Inom socialtjänsten gäller sekretess


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Campus Norrköping

Motion 2018/19:1964 av Mattias Ottosson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1964 av Mattias Ottosson m.fl. S Campus Norrköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av fler utbildningsplatser med fokus på att möta den pågående omvandlingen på arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen.

2018-11-29

Motion 2018/19:1964 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1964 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Barns cyklande

Motion 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. S Barns cyklande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga hur samhället kan ta ett utökat ansvar för att barn lär sig cykla och får kunskap i trafiksäkerhet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1318 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Olyckor på vägarbetsplatser

Motion 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. S Olyckor på vägarbetsplatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur olyckorna kan minskas samt hur fler mobila fartkameror kan användas vid vägarbetsplatser och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1317 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Bredband i glesbygd

Motion 2018/19:1301 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1301 av Johan Löfstrand m.fl. S Bredband i glesbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att de resurser som satsas för utbyggnad av bredband kommer även mindre kommuner och landsbygd till del och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1301 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1301 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Teknisk infrastruktur i glesbygd

Motion 2018/19:1299 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1299 av Johan Löfstrand m.fl. S Teknisk infrastruktur i glesbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över hur mobiltäckningen kan förbättras runt om i landet och även, genom kommunerna, se över möjligheterna


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1299 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1299 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Marknadsföringen av appläkarföretag

Motion 2018/19:1614 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1614 av Johan Löfstrand m.fl. S Marknadsföringen av appläkarföretag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att marknadsföringen av sjukvårdstjänster bör regleras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Marknadsföringen från appläkarföretag


Utskottsberedning: SoU

Motion 2018/19:1614 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1614 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ett demokratiskt statsskick

Motion 2018/19:1620 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1620 av Teresa Carvalho m.fl. S Ett demokratiskt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att fasa ut monarkin till förmån för ett demokratiskt statsskick och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:1620 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1620 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 72 kB)