Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 9
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Flygbullerproblematik i Linköping

Skriftlig fråga 2011/12:640 av Löfstrand, Johan (S)

den 8 juni Fråga 2011/12:640 Flygbullerproblematik i Linköping av Johan Löfstrand S till miljöminister Lena Ek C Flygbuller och buller i stadsmiljö i allmänhet har länge varit en omdiskuterad fråga. Speciellt gäller detta i Linköping där Försvarsmaktens och Saabs flygverksamhet är ett signum och en del i en stads

Inlämnad: 2012-06-08 Besvarare: Lena Ek (C)

Flygbullerproblematik i Linköping

Skriftlig fråga 2011/12:632 av Löfstrand, Johan (S)

den 7 juni Fråga 2011/12:632 Flygbullerproblematik i Linköping av Johan Löfstrand S till miljöminister Lena Ek C Flygbuller och buller i stadsmiljö i allmänhet har länge varit en omdiskuterad fråga. Speciellt i Linköping där Försvarsmaktens och Saabs flygverksamhet är ett signum och en del i en stads karaktär samtidigt

Inlämnad: 2012-06-07 Besvarare: Lena Ek (C)

Nationella riktlinjer för spillskydd

Skriftlig fråga 2011/12:593 av Löfstrand, Johan (S)

den 23 maj Fråga 2011/12:593 Nationella riktlinjer för spillskydd av Johan Löfstrand S till miljöminister Lena Ek C Det hanteras dagligen enorma mängder smörjmedel och kemikalier i tillverkningsindustrin och på andra ställen i samhället. Dessa ämnen är i mångt och mycket en förutsättning för att industrin ska fundera.

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Lena Ek (C)

Referensgrupp inför arbetet med färdplan för Sverige utan klimatutsläpp 2050

Skriftlig fråga 2011/12:553 av Löfstrand, Johan (S)

den 26 april Fråga 2011/12:553 Referensgrupp inför arbetet med färdplan för Sverige utan klimatutsläpp 2050 av Johan Löfstrand S till miljöminister Lena Ek C Initiativet med att ta fram en nationell färdplan för Sverige utan klimatutsläpp 2050 är välkommet Det är särskilt viktigt att belysa de utmaningar vi står

Inlämnad: 2012-04-26 Besvarare: Lena Ek (C)

med anledning av prop. 2011/12:138 Skydd av djur som används för vetenskapliga ändamål

Motion 2011/12:MJ13 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ13 av Matilda Ernkrans m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:138 Skydd av djur som används för vetenskapliga ändamål S27014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett 3R-center i Sverige. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2011/12:MJU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:MJ13 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (doc, 59 kB)

med anledning av skr. 2011/12:124 Miljö-, klimat- och energiinsatser inom jordbruket

Motion 2011/12:MJ9 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ9 av Matilda Ernkrans m.fl. S med anledning av skr. 2011/12:124 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket S27013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige behöver en strategi för att stärka den svenska


Utskottsberedning: 2011/12:MJU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2011/12:MJ9 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (doc, 73 kB)

Samband mellan insektsgift och massdöd bland bin

Skriftlig fråga 2011/12:518 av Löfstrand, Johan (S)

den 11 april Fråga 2011/12:518 Samband mellan insektsgift och massdöd bland bin av Johan Löfstrand S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C De senaste åren har massdöd bland bin skapat oro och orsaken har ofta varit okänd. Nyligen publicerades artiklar i tidningen Science som redogör för två studier som indikerar

Inlämnad: 2012-04-11 Besvarare: Lena Ek (C)

med anledning av prop. 2011/12:125 Geologisk lagring av koldioxid

Motion 2011/12:MJ6 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ6 av Matilda Ernkrans m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:125 Geologisk lagring av koldioxid S27011 Sammanfattning Vi socialdemokrater delar regeringens uppfattning i propositionen om de viktiga politiska vägvalen kring koldioxidlagring: koldioxidlagring ska prövas som miljöfarlig


Utskottsberedning: 2011/12:MJU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:MJ6 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (doc, 73 kB)

Bisfenol A i matförpackningar

Skriftlig fråga 2011/12:461 av Löfstrand, Johan (S)

den 8 mars Fråga 2011/12:461 Bisfenol A i matförpackningar av Johan Löfstrand S till miljöminister Lena Ek C Ny forskning har visat att kemikalien Bisfenol A BPA finns i plastförpackningar och att BPA läcker ut i innehållet. BPA har också konstaterats i vattenrör och kassakvitton. BPA är vetenskapligt konstaterat

Inlämnad: 2012-03-08 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Etanolen som fordonsbränsle

Interpellation 2011/12:263 av Löfstrand, Johan (S)

den 22 februari Interpellation 2011/12:263 Etanolen som fordonsbränsle av Johan Löfstrand S till miljöminister Lena Ek C Just nu kommer Sverige längre och längre från riksdagens beslut att fordonsflottan ska vara oberoende av fossila bränslen 2030. Antalet nya bilar drivna av förnybara bränslen som säljs minskar

Inlämnad: 2012-02-22 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Etanolen som fordonsbränsle