Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 9
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Bostadsbyggandet

Interpellation 2009/10:392 av Löfstrand, Johan (s)

den 20 maj Interpellation 2009/10:392 Bostadsbyggandet av Johan Löfstrand s till statsrådet Mats Odell kd I budgetpropositionen för 2007 föreslår regeringen att räntebidraget och investeringsstöden till nybyggande ska slopas. Flera byggföretag har uttalat att detta kommer att leda till ett totalt byggstopp för

Inlämnad: 2010-05-20 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bostadsbyggandet

med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler

Motion 2009/10:C20 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:C20 av Carina Moberg m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler s83018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om begreppen social sammanhållning


Utskottsberedning: 2009/10:CU24
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:C20 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 68 kB)

med anledning av prop. 2009/10:173 Kärnkraften – ökat skadeståndsansvar

Motion 2009/10:C18 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C18 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:173 Kärnkraften ökat skadeståndsansvar s83016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen måste återkomma med de ändringar som är nödvändiga


Utskottsberedning: 2009/10:CU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:C18 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 72 kB)

med anledning av prop. 2009/10:170 En enklare plan- och bygglag

Motion 2009/10:C16 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C16 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:170 En enklare plan- och bygglag s83014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tiden fram till den 2 maj 2011 tas till vara för att uppmärksamma


Utskottsberedning: 2009/10:CU25
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2009/10:C16 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2009/10:162 Ersättning vid expropriation

Motion 2009/10:C12 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C12 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:162 Ersättning vid expropriation s83013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen och begär att regeringen återkommer till riksdagen med förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering I propositionen


Utskottsberedning: 2009/10:CU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C12 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2009/10:142 Ett skärpt skadeståndsansvar för vårdnadshavare

Motion 2009/10:C11 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C11 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:142 Ett skärpt skadeståndsansvar för vårdnadshavare s83012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:142 Ett skärpt skadeståndsansvar för vårdnadshavare. Motivering Regeringen föreslår


Utskottsberedning: 2009/10:CU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C11 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 59 kB)

med anledning av prop. 2009/10:95 Luftfartens lagar

Motion 2009/10:C9 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:C9 av Carina Moberg m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:95 Luftfartens lagar s83010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att konkurrensutsätta flygtrafikledningstjänsten i avvaktan på att de juridiska och marknadsmässiga förutsättningarna klargörs i en vidare utredning.


Utskottsberedning: 2009/10:CU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C9 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 54 kB)

med anledning av prop. 2009/10:82 Upphävande av förköpslagen

Motion 2009/10:C8 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C8 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:82 Upphävande av förköpslagen s83009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:82 Upphävande av förköpslagen. Motivering Regeringen anför i sin proposition att förköpslagen har spelat


Utskottsberedning: 2009/10:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C8 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2009/10:76 En nedre promillegräns för sjöfylleri

Motion 2009/10:C7 av Carina Moberg m.fl. (s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C7 av Carina Moberg m.fl. s, mp med anledning av prop. 2009/10:76 En nedre promillegräns för sjöfylleri s83008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av utvärdering av effekterna av den nya lagstiftningen om


Utskottsberedning: 2009/10:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C7 av Carina Moberg m.fl. (s, mp) (doc, 57 kB)

Insatser för ökat bostadsbyggande

Interpellation 2009/10:160 av Löfstrand, Johan (s)

den 7 december Interpellation 2009/10:160 Insatser för ökat bostadsbyggande av Johan Löfstrand s till statsrådet Mats Odell kd Läget på svensk bostadsmarknad är mycket allvarligt. Nyproduktionen har sjunkit år från år under regeringen Reinfeldt. Bostadsbyggandet är nere på mycket låga nivåer. Under de tre första

Inlämnad: 2009-12-07 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Insatser för ökat bostadsbyggande