Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 9
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Hyresrättens ställning

Interpellation 2008/09:361 av Löfstrand, Johan (s)

den 25 februari Interpellation 2008/09:361 Hyresrättens ställning av Johan Löfstrand s till statsrådet Mats Odell kd Det råder brist på små och medelstora hyresbostäder, i Linköping såväl som i andra orter i Sverige. Detta drabbar våra ungdomar som vill flytta hemifrån och det drabbar våra äldre som vill flytta

Inlämnad: 2009-02-25 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hyresrättens ställning

med anledning av prop. 2008/09:80 Äktenskapsfrågor

Motion 2008/09:C4 av Carina Moberg m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:C4 av Carina Moberg m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:80 Äktenskapsfrågor s68098 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor. Motivering Liksom regeringen skriver i sin proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor är huvudfrågan


Utskottsberedning: 2008/09:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2008/09:C4 av Carina Moberg m.fl. (s, mp, v) (doc, 43 kB)

med anledning av prop. 2008/09:91 Ägarlägenheter

Motion 2008/09:C3 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:C3 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:91 Ägarlägenheter s68094 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:91 Ägarlägenheter. Motivering Den borgerliga regeringen har under sina två år vid makten monterat ned den sociala bostadspolitiken


Utskottsberedning: 2008/09:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C3 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 53 kB)

Ytterligare järnvägsinvesteringar

Skriftlig fråga 2008/09:408 av Löfstrand, Johan (s)

den 17 december Fråga 2008/09:408 Ytterligare järnvägsinvesteringar av Johan Löfstrand s till statsrådet Åsa Torstensson c Sveriges järnvägar lider av allvarlig kapacitetsbrist. För den fjärde storstadsregionen är problemen omfattande och allvarliga. Det är ständiga förseningar på X 2000-trafiken på Södra stambanan.

Inlämnad: 2008-12-17 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Byggande vid markstridsskolan P 4 i Kvarn och jobbkrisen

Skriftlig fråga 2008/09:341 av Löfstrand, Johan (s)

den 3 december Fråga 2008/09:341 Byggande vid markstridsskolan P 4 i Kvarn och jobbkrisen av Johan Löfstrand s till försvarsminister Sten Tolgfors m Sverige drabbas nu hårt av jobbkrisen som drar över Sverige. Varje vecka hör man om nya varsel, inte minst i byggsektorn. Varselvågen drabbar även Östergötland. Situationen

Inlämnad: 2008-12-03 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning, byggande samt konsumentpolitik

Motion 2008/09:C444 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:C444 av Carina Moberg m.fl. s Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning, byggande samt konsumentpolitik s68081 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att införa mål för politikområdet Bostadspolitik i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen avslår upphävandet


Utskottsberedning: 2008/09:CU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2008/09:C444 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 72 kB)

Investera i kulturell kreativitet och innovation

Motion 2008/09:Kr338 av Aleksander Gabelic m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr338 av Aleksander Gabelic m.fl. s Investera i kulturell kreativitet och innovation s13062 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kulturell kreativitet och innovation och om att ta tillvara kulturarbetarnas kompetens.


Utskottsberedning: 2008/09:KrU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr338 av Aleksander Gabelic m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Bostadsrätten som boendeform

Motion 2008/09:Sk425 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk425 av Carina Moberg m.fl. s Bostadsrätten som boendeform s68079 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bostadsrätten som upplåtelseform. Bostadsrätten Bostadsrätten i den form vi känner den i dag uppstod i början


Utskottsberedning: 2008/09:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk425 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 44 kB)

Värdepapper och preliminärskatteavdrag

Motion 2008/09:Sk361 av Johan Löfstrand (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk361 av Johan Löfstrand s Värdepapper och preliminärskatteavdrag s30032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om preliminärskatteavdrag vid försäljning av aktier och andra värdepapper. Motivering Dagens system med att


Utskottsberedning: 2008/09:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk361 av Johan Löfstrand (s) (doc, 37 kB)

Hyresrätten och allmännyttan

Motion 2008/09:C439 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:C439 av Carina Moberg m.fl. s Hyresrätten och allmännyttan s68078 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hyresrättens betydelse för arbetsmarknaden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2008/09:CU1 2008/09:CU32 2008/09:CU33
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:C439 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 63 kB)