Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 9
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

lågprisflyget som hot mot arbetsrätt och flygsäkerhet

Skriftlig fråga 2003/04:1571 av Löfstrand, Johan (s)

den 30 augusti Fråga 2003/04:1571 av Johan Löfstrand s till statsrådet Ulrica Messing om lågprisflyget som hot mot arbetsrätt och flygsäkerhet Under de senaste åren har olika lågprisflygbolag slagit sig in på den svenska marknaden. Bolagen har redan från starten pressat priserna genom sämre arbetsvillkor för de anställda.

Inlämnad: 2004-08-30 Besvarare: Ulrica Messing (S)

nya fenomen på arbetsmarknaden

Skriftlig fråga 2003/04:320 av Löfstrand, Johan (s)

den 21 november Fråga 2003/04:320 av Johan Löfstrand s till statsrådet Hans Karlsson om nya fenomen på arbetsmarknaden Diskussionen om svartarbete har återigen blivit aktuell. Den har dock fått en liten annan vinkel än tidigare då ett helt nytt fenomen har blivit allt vanligare inom vissa branscher på arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2003-11-21 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Utbildning i statistik

Motion 2003/04:Ub494 av Johan Löfstrand (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub494 av Johan Löfstrand s Utbildning i statistik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om statistikämnets betydelse och behovet av garanterad grundutbildning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2003/04:UbU17 2003/04:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Treterminssystem

Motion 2003/04:Ub284 av Johan Löfstrand (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub284 av Johan Löfstrand s Treterminssystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om införandet av treterminssystem. Motivering Högskolesystemet är i dag i stort uppbyggt likt de studier som bedrivs på grund- och gymnasienivå


Utskottsberedning: 2003/04:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ideella föreningar

Motion 2003/04:Sk441 av Johan Löfstrand och Louise Malmström (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk441 av Johan Löfstrand och Louise Malmström s Ideella föreningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av regler för ideella föreningar. Motivering Föreningsväsendet i Sverige är någonting unikt och någonting


Utskottsberedning: 2003/04:SkU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Omberg som nationalpark

Motion 2003/04:MJ464 av Sonia Karlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ464 av Sonia Karlsson m.fl. s Omberg som nationalpark Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bildande av Ombergs nationalpark. Motivering Från Östergötlands sida har vi i en följd av år framfört att Omberg har sådana


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ökad användning av fordonsgas

Motion 2003/04:MJ436 av Berndt Sköldestig och Johan Löfstrand (s)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ436 av Berndt Sköldestig och Johan Löfstrand s Ökad användning av fordonsgas Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stimulans till ökad användning av fordonsgas. Motivering Sverige behöver i dag minska trafikutsläppen.


Utskottsberedning: 2004/05:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Folkbildning som en del av demokratin och det livslånga lärandet

Motion 2003/04:Kr381 av Berndt Sköldestig m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Kr381 av Berndt Sköldestig m.fl. s Folkbildning som en del av demokratin och det livslånga lärandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om folkbildningen som en väsentlig del av begreppet livslångt lärande och därmed vikten


Utskottsberedning: 2005/06:KrU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Utbyggnad av Flygvapenmuseum

Motion 2003/04:Kr374 av Berndt Sköldestig m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Kr374 av Berndt Sköldestig m.fl. s Utbyggnad av Flygvapenmuseum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnad av Flygvapenmuseum. Motivering Flygvapenmuseum i Linköping har Nordens största samling av flygplan. Det äldsta


Utskottsberedning: 2004/05:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Monarkins roll i det svenska samhället

Motion 2003/04:K438 av Johan Löfstrand och Fredrik Olovsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:K438 av Johan Löfstrand och Fredrik Olovsson s Monarkins roll i det svenska samhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en översyn av vårt framtida statsskick. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2003/04:KU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,