Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 9
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Landsbygdsprogrammet

Interpellation 2013/14:449 av Johan Löfstrand (S)

Interpellation 2013/14:449 Landsbygdsprogrammet av Johan Löfstrand S till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Vi kunde för någon vecka sedan ta del av det glädjande beskedet att regeringen förstärker medlen till landsbygdsprogrammet med 2,8 miljarder kronor de kommande sju åren. Det blir 400 miljoner per år. Jag är

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2013/14:449 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Landsbygdsprogrammet

Införande av kvotplikten

Interpellation 2013/14:439 av Mats Pertoft (MP)

Interpellation 2013/14:439 Införande av kvotplikten av Mats Pertoft MP till Finansminister Anders Borg M Torsdagen den 10 april informerades riksdag, näringsliv, medier och Sverige om att kvotplikten för biobränsle inte kommer att införas den 1 maj 2014 som planerat och beslutat av riksdagen. Beskedet kommer 20 dagar

Inlämnad: 2014-04-14 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Interpellation 2013/14:439 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Införande av kvotplikten

Det svenska produktionsjordbruket

Interpellation 2013/14:339 av Niemi, Pyry (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:339 Det svenska produktionsjordbruket av Pyry Niemi S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C I tidningen Land Lantbruk konstaterar finansminister Anders Borg att det svenska produktionsjordbruket är dödsdömt på sikt: Jag tror inte att svenskt jordbruk överlever som industri.

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska produktionsjordbruket

Skånskt och svenskt lantbruks framtid

Interpellation 2013/14:335 av Bernhardsson, Bo (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:335 Skånskt och svenskt lantbruks framtid av Bo Bernhardsson S till finansminister Anders Borg M Jordbruket och livsmedelsindustrin är mycket viktiga delar av det skånska näringslivet. Skåne har de bästa jordarna och en koncentration av tillverkare av högkvalitativa livsmedel. Jordbruket

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skånskt och svenskt lantbruks framtid

Jordbrukets framtid och Skaraborg

Interpellation 2013/14:334 av Green, Monica (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:334 Jordbrukets framtid och Skaraborg av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Finansministern har uttryckt tvivel kring jordbrukets och livsmedelsindustrins överlevnad och på detta sätt olyckligt knutit an till statsministerns märkliga uttalande i Davos i januari 2013:

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jordbrukets framtid och Skaraborg

Det dödsdömda jordbruket

Interpellation 2013/14:312 av Löfstrand, Johan (S)

den 26 februari Interpellation 2013/14:312 Det dödsdömda jordbruket av Johan Löfstrand S till finansminister Anders Borg M Finansminister Anders Borg dömer i en intervju i tidningen Land ut svenskt jordbruk och menar att det kommer att försvinna. Anders Borg tror inte att svenskt jordbruk har en framtid som industri.

Inlämnad: 2014-02-26 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Det dödsdömda jordbruket

Övergödningen i Östersjön

Interpellation 2013/14:212 av Löfstrand, Johan (S)

den 18 december Interpellation 2013/14:212 Övergödningen i Östersjön av Johan Löfstrand (S) till miljöminister Lena Ek (C) När miljöministern inför miljö- och jordbruksutskottet redovisade regeringens arbete med miljöministermötet inom Helsingforskommissionen (Helcom) så betonade hon

Inlämnad: 2013-12-18 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Övergödningen i Östersjön

Ett livskraftigt skärgårdsjordbruk

Interpellation 2013/14:126 av Löfstrand, Johan (S)

den 14 november Interpellation 2013/14:126 Ett livskraftigt skärgårdsjordbruk av Johan Löfstrand (S) till landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) Hur vi skapar förutsättningar för en livskraftig skärgård har länge varit föremål för diskussion. Det har rört sig om allt från fungerande telekommunikation

Inlämnad: 2013-11-14 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Matlandet och jobben

Interpellation 2013/14:125 av Löfstrand, Johan (S)

den 14 november Interpellation 2013/14:125 Matlandet och jobben av Johan Löfstrand (S) till landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) Regeringen har för satsningen Matlandet Sverige satt ett mål att jobben på landsbygden ska öka med 20 000 senast 2020. Men sedan den borgerliga regeringen

Inlämnad: 2013-11-14 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Matlandet och jobben

Utveckling av fäbodbruk

Interpellation 2013/14:122 av Nordén, Marie (S)

den 14 november Interpellation 2013/14:122 Utveckling av fäbodbruk av Marie Nordén (S) till landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) Samhällsförändringar och strukturrationaliseringar har lett till att småjordbruken kraftigt har minskat i Sverige under de senaste årtiondena. Inte minst

Inlämnad: 2013-11-14 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utveckling av fäbodbruk