Johan Löfstrand (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 8
Title Statistiker
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864869
Email johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy Chair
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy Chair 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Member 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Deputy Chair 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Member 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Chair 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Member 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy Chair 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • 2013-03-20 – 2014-03-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10 och 15, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Könsneutrala äktenskapsutredningens referensgrupp. Referensgruppen för Utredningen kring frivillig revision. Ledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands läns insynsråd 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot i referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot i referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot i den parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot i Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare i Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styreleledamot, Sverok -03. Suppleant, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 06-. Vice ordförande och ledamot, Mjärdevi Science Park AB, Linköpings kommun 06-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Trafiksäkerhet för mc-förare

Skriftlig fråga 2017/18:283 av Johan Löfstrand (S)

Fråga 2017/18:283 Trafiksäkerhet för mc-förare av Johan Löfstrand (S) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Diskussionen kring trafiksäkerheten för mc-förare är långt ifrån ny. De stora insatser som görs för att öka trafiksäkerheten utgår ofta från bilar och bilister, inte andra fordon och trafikanter, något som

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:283 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 75 kB)

Kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken

Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. S Kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Teknisk infrastruktur i glesbygd

Motion 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. S Teknisk infrastruktur i glesbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över hur mobiltäckningen kan förbättras runt om i landet och även, genom kommunerna, se över möjligheterna till utökad


Utskottsberedning: 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Underlätta samverkan

Motion 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S) Underlätta samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om se över lagstiftningar och regelverk för att underlätta samverkan mellan huvudmän och tillkännager detta för regeringen. Motivering Framtidens


Utskottsberedning: 2017/18:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Ett demokratiskt statsskick

Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. S Ett demokratiskt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att fasa ut monarkin till förmån för ett demokratiskt statsskick och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:KU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Bostadsbidrag för unga och studenter

Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. S Bostadsbidrag för unga och studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över åldersgränsen när det gäller bostadsbidrag för unga och studenter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bostadsbidraget


Utskottsberedning: 2017/18:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Decentralisering

Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. S Decentralisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om decentralisering för fler jobb och ökad tillväxt och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att ta till vara utvecklingskraften i hela Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Landsbygdsjobb

Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. S Landsbygdsjobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av förutsättningar för arbetstillfällen på landsbygden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige har olika regioner olika konkurrensfördelar


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Levande skärgård

Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. S Levande skärgård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska beakta en levande skärgård i en aktiv politik för landsbygdsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges skärgård


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Integration av nyanlända

Motion 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. S Integration av nyanlända Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Östergötland bör bli ett försökslän för ett nytt arbetssätt vid introduktion av nyanlända på arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 60 kB)