Johan Hedin (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 172
Born 1969
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email johan.hedin[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2019-06-20 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Ordinary member 2014-06-16 – 2019-01-13
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Committee on Justice

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra deputy member 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 –
    • Member 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra deputy member 2012-09-06 – 2013-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-13 och 14- (ersättare 120903-130426). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14 och extra suppleant 12-13, EU-nämnden 14- och extra suppleant 12-13 .

Said and done

UF-företag och skolan

Motion 2018/19:2850 av Anders Åkesson och Johan Hedin (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2850 av Anders Åkesson och Johan Hedin båda C UF-företag och skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utbildning i entreprenörskap ska erbjudas fler gymnasieelever än vad som i dag sker och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2850 av Anders Åkesson och Johan Hedin (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2850 av Anders Åkesson och Johan Hedin (båda C) (pdf, 79 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 4 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Import, export och bevarande av historiska fordon

Motion 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin båda C Import, export och bevarande av historiska fordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bevara 30-årsgränsen för historiska fordon och att nya myndighetsbeslut och ny lagstiftning inte ska försvåra


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2851 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (pdf, 77 kB)

Migration och mottagande

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. C Migration och mottagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska driva att EU tar ett gemensamt och solidariskt ansvar för flyktingmottagande och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU SfU

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (pdf, 100 kB)

Åtgärder mot skarv

Motion 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin båda C Åtgärder mot skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta adekvata och direkta beslut och åtgärder för att komma till rätta med det problem skarven utgör och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2849 av Per Lodenius och Johan Hedin (båda C) (pdf, 78 kB)

Digitala plattformstjänster

Motion 2018/19:2847 av Martin Ådahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2847 av Martin Ådahl m.fl. C Digitala plattformstjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att professionella ombud, inklusive sådana som marknadsför sig på digitala plattformar, ska ha samma rätt och möjligheter som privatpersoner har


Utskottsberedning: MJU SkU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2847 av Martin Ådahl m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2847 av Martin Ådahl m.fl. (C) (pdf, 80 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2624 av Linda Ylivainio m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2624 av Linda Ylivainio m.fl. C Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Den svenska demokratin är i grunden välfungerande och värd att försvara.


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2624 av Linda Ylivainio m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2624 av Linda Ylivainio m.fl. (C) (pdf, 109 kB)

Trygghet i hela landet

Motion 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. C Trygghet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer effektiv poliskår med bättre arbetsvillkor och starkare lokal koppling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU FöU KU SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:SkU1 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 1 avslag, 33 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. (C) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:2861 av Johan Hedin m.fl. (C) (pdf, 126 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2621 av Johan Hedin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2621 av Johan Hedin m.fl. C Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Att värna ett välfungerande rättsväsende är en av statens kärnverksamheter. Människor


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2621 av Johan Hedin m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2621 av Johan Hedin m.fl. (C) (pdf, 110 kB)

Försvar och samhällets säkerhet

Motion 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. C Försvar och samhällets säkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svensk försvarsförmåga ska utvecklas så att hela landet kan försvaras genom ökad tillgänglighet och förbättrad operativ förmåga inom


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 1 avslag, 22 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. (C) (pdf, 139 kB)