Johan Forssell (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 81
Title Civilekonom
Born 1979
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864455
Email johan.forssell[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2013-04-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-03-04 – 2013-04-28
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2013-03-03
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2006-11-15
    • Committee on Social Insurance

    • Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Deputy Chair 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Member 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-02-02
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputy member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputy member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-10-09
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2014-10-28 – 2016-10-18
    • 2013-03-20 – 2015-03-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13 och 14, näringsutskottet 10-14, och finansutskottet 14-. Vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och OSSE-delegationen 10-. Revisorssuppleant Systembolaget AB 13-15 och suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-16.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Carl-Johan Kjellander och sekreteraren Madeleine Forssell.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örebro, slutår 98. Civilekonomprogrammet, Handelshögskolan i Stockholm, slutår 04.
  • Anställningar

    Stabschef, Statsrådsberedningen 06-07. Planeringschef, Moderaterna 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 04-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms kommun.
  • Bostadsort

    Stockholm

Said and done

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna förstärker det så kallade återvändandearbetet genom fler förvarsplatser. Vi föreslår samtidigt besparingar på Migrationsverket genom effektiviseringar. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. M En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en stram, human och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:SfU4 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall, 63 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Uppvärdera medborgarskapet

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. M Uppvärdera medborgarskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla som beviljas medborgarskap i Sverige ska ha grundläggande kunskaper i det svenska språket, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: KU SfU

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Slå vakt om arbetskraftsinvandringen

Motion 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. M Slå vakt om arbetskraftsinvandringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av reglerna om arbetskraftsinvandring för att förhindra att personer med arbete och försörjning utvisas till följd av mindre fel


Utskottsberedning: SfU SkU

Motion 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Föräldraförsäkringen

Motion 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. M Föräldraförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska göra relevanta lagändringar för att föräldrapenning på grundnivå, dvs. för den som inte har arbetsinkomst, ska begränsas till 365 dagar


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Ett reformerat underhållsstöd

Motion 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. M Ett reformerat underhållsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ska ta fram förslag på att avskaffa dagens parallella system med underhållsbidrag och underhållsstöd och ersätta


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Sjukförsäkringen

Motion 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. M Sjukförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ska undersöka lämpligheten i och förutsättningarna för en särskild rehabiliteringskedja för vissa lättare psykiska diagnoser


Utskottsberedning: AU SfU SkU

Motion 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 114 kB)

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: CU FiU NU TU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU NU SkU UbU 2018/19:SfU15 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

Ett ja ska vara ett ja - Sverige måste ta tag i integrationen

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. M Ett ja ska vara ett ja Sverige måste ta tag i integrationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fokus på jobb, språk och utbildning från dag ett och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: AU CU SfU SkU UbU 2018/19:JuU11 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 138 kB)