Johan Andersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 32
Title Underskötare
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865315
Email johan.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Said and done

Ett demokratiskt statsskick

Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. S Ett demokratiskt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att fasa ut monarkin till förmån för ett demokratiskt statsskick och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:KU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Minska arbetsvillkoret i a-kassan

Motion 2017/18:1798 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1798 av Krister Örnfjäder m.fl. S Minska arbetsvillkoret i a-kassan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av arbetsvillkoret för anslutning till a-kassan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är angeläget att fler personer


Utskottsberedning: 2017/18:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1798 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1798 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Bostadsbidrag för unga och studenter

Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. S Bostadsbidrag för unga och studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över åldersgränsen när det gäller bostadsbidrag för unga och studenter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bostadsbidraget


Utskottsberedning: 2017/18:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Decentralisering

Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. S Decentralisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om decentralisering för fler jobb och ökad tillväxt och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att ta till vara utvecklingskraften i hela Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Landsbygdsjobb

Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. S Landsbygdsjobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av förutsättningar för arbetstillfällen på landsbygden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige har olika regioner olika konkurrensfördelar


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Levande skärgård

Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. S Levande skärgård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska beakta en levande skärgård i en aktiv politik för landsbygdsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges skärgård


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Obligatoriskt informationssamtal

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. S Obligatoriskt informationssamtal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga obligatoriskt informationssamtal till stöd för föräldrar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den självskattade


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Integration av nyanlända

Motion 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. S Integration av nyanlända Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Östergötland bör bli ett försökslän för ett nytt arbetssätt vid introduktion av nyanlända på arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:933 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Barn som faller mellan stolarna

Motion 2017/18:828 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:828 av Anna-Lena Sörenson m.fl. S Barn som faller mellan stolarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barn som faller mellan stolarna, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Vid en granskning som Skolinspektionen genomfört


Utskottsberedning: 2017/18:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:828 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:828 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Folkhögskolespår

Motion 2017/18:744 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:744 av Johan Andersson m.fl. S Folkhögskolespår Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av den verksamhet som bedrivs på folkhögskolor i Östergötland inom gymnasieskolans språkintroduktionsprogram och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:744 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:744 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 61 kB)