Johan Andersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 32
Title Underskötare
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865315
Email johan.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Said and done

Förmånsbeskattning av elcyklar

Skriftlig fråga 2017/18:747 av Johan Andersson (S)

Fråga 2017/18:747 Förmånsbeskattning av elcyklar av Johan Andersson S till Finansminister Magdalena Andersson S Från den 1 februari 2018 kan privatpersoner ansöka om elfordonspremie hos Naturvårdsverket. Det är en väldigt välkommen satsning från regeringen som ger fler personer runt om i landet möjlighet att köpa exempelvis

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-02-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:747 av Johan Andersson (S) (pdf, 88 kB)

Försvarets utökade skjutningar över Vättern

Skriftlig fråga 2017/18:9 av Johan Andersson (S)

Fråga 2017/18:9 Försvarets utökade skjutningar över Vättern av Johan Andersson S till Miljöminister Karolina Skog MP Försvarsmakten har av länsstyrelsen fått ett nytt tillstånd att kraftigt utöka antalet skjutningar per år på flygskjutmålet Hammaren i Vättern. Detta har överklagats till högre instans av både kommunerna

Inlämnad: 2017-09-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:9 av Johan Andersson (S) (pdf, 77 kB)