Johan Andersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 32
Title Underskötare
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865315
Email johan.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Said and done

Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket

Interpellation 2013/14:465 av Raimo Pärssinen (S)

Interpellation 2013/14:465 Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket av Raimo Pärssinen S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M De regionala skyddsombuden RSO från LO:s medlemsförbund lämnar årligen in en slutredovisning av sin verksamhet till Arbetsmiljöverket. Nu har resultatet för 2013

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:465 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Negativa konsekvenser av neddragningen på Arbetsmiljöverket

Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:458 av Johan Andersson (S)

Interpellation 2013/14:458 Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten av Johan Andersson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M För en tid sedan lade regeringen fram vårpropositionen med förslag och inriktning inom angelägna politikområden. Förväntan var stor på vad regeringen skulle presentera

Inlämnad: 2014-04-30 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:458 av Johan Andersson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten

Unga som fastnar i fas 3

Interpellation 2013/14:456 av Ann-Christin Ahlberg (S)

Interpellation 2013/14:456 Unga som fastnar i fas 3 av Ann-Christin Ahlberg S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Sverige har i dag högre arbetslöshet än andra jämförbara länder i Europa. Antalet långtidsarbetslösa unga är tre gånger så stort som när den moderatledda regeringen tog över makten. EU riktar

Inlämnad: 2014-04-29 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:456 av Ann-Christin Ahlberg (S) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga som fastnar i fas 3

Avsaknaden av förslag till åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:431 av Johan Andersson (S)

Interpellation 2013/14:431 Avsaknaden av förslag till åtgärder mot långtidsarbetslösheten av Johan Andersson (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) I regeringens ekonomiska vårproposition 2013/14:100 förespås att långtidsarbetslösheten kommer att öka de kommande åren. Redan i samband med propositionsförteckningen

Inlämnad: 2014-04-10 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:431 av Johan Andersson (S) (pdf, 67 kB)

Årsbesked från kronofogden

Skriftlig fråga 2013/14:580 av Johan Andersson (S)

Fråga 2013/14:580 Årsbesked från kronofogden av Johan Andersson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Skuldsatta medborgare har varit i kontakt med undertecknad med frågan om årsbesked för skuldsatta hos kronofogden. I deklarationstider finns en vana och praxis från banker, kreditinstitut och försäkringsbolag

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:580 av Johan Andersson (S) (pdf, 63 kB)

med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända S13007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kollektivavtal vid nystartsjobb. Motivering Riksrevisionen


Utskottsberedning: 2013/14:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 61 kB)

med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering

Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering S13006 Sammanfattning Propositionen innehåller förslag till ändringar i diskrimineringslagen (2008:567). Förslaget innebär att bristande tillgänglighet för personer


Utskottsberedning: 2013/14:AU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 83 kB)

Regelverket för visstidsanställningar

Interpellation 2013/14:394 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:394 Regelverket för visstidsanställningar av Eva-Lena Jansson S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Regeringen införde 2007 nya regler som har gjort det enklare för arbetsgivare att visstidsanställa men som också har gjort det möjligt att låta individer rulla runt

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regelverket för visstidsanställningar

med anledning av prop. 2013/14:104 Insatser för vissa nyanlända invandrares etablering m.m.

Motion 2013/14:A8 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A8 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:104 Insatser för vissa nyanlända invandrares etablering m.m. S13005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vissa nyanlända invandrares etablering. Motivering Vi


Utskottsberedning: 2013/14:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A8 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 61 kB)

Regeringens ambitioner för en ökad jämställdhet

Interpellation 2013/14:368 av Andersson, Johan (S)

den 19 mars Interpellation 2013/14:368 Regeringens ambitioner för en ökad jämställdhet av Johan Andersson S till statsrådet Maria Arnholm FP I slutet av januari 2014 överlämnades till regeringen betänkandet SOU 2014:6 Män och jämställdhet I betänkandet framhålls att kvinnor och män är långt ifrån jämställda i

Inlämnad: 2014-03-19 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens ambitioner för en ökad jämställdhet