Johan Andersson (SocDem) - Riksdagen

Johan Andersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 59
Title Underskötare
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865315
Email johan.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-03-31 – 2017-12-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Said and done

Utbyte av 200-kilovolts luftledning genom Östergötland

Skriftlig fråga 2011/12:648 av Andersson, Johan (S)

den 11 juni Fråga 2011/12:648 Utbyte av 200-kilovolts luftledning genom Östergötland av Johan Andersson (S) till statsrådet Anna-Karin Hatt (C) Svenska Kraftnät har fattat beslut om utbyte av en 200-kilovolts luftledning genom stora delar av landet, detta för att förstärka möjligheten

Inlämnad: 2012-06-11 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Påbyggnadsutbildning för invandrade civilingenjörer

Skriftlig fråga 2011/12:536 av Andersson, Johan (S)

den 19 april Fråga 2011/12:536 Påbyggnadsutbildning för invandrade civilingenjörer av Johan Andersson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) I mars månad 2011 ställde undertecknad en skriftlig fråga till arbetsmarknadsministern om den framgångsrika påbyggnadsutbildningen för

Inlämnad: 2012-04-19 Besvarare: Hillevi Engström (M)

med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m.

Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m. S63000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar i 49 § lagen (1997:238) om arbetslöshetsförsäkring och 95 § lagen (1997:239)


Utskottsberedning: 2011/12:AU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 50 kB)

Arbetssökande med rätt till arbetslöshetsersättning

Interpellation 2011/12:248 av Andersson, Johan (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:248 Arbetssökande med rätt till arbetslöshetsersättning av Johan Andersson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) I en redovisning vid arbetsmarknadsutskottets sammanträde den 31 januari 2012 redovisades från Arbetsförmedlingen att andelen

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetssökande med rätt till arbetslöshetsersättning

Vägavgifter på riksväg 50, bron över Motalaviken

Skriftlig fråga 2011/12:373 av Andersson, Johan (S)

den 15 februari Fråga 2011/12:373 Vägavgifter på riksväg 50, bron över Motalaviken av Johan Andersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) I mars månad 2009 tecknades ett medfinansieringsavtal med Motala och Sundsvalls kommuner om medfinansiering av vägprojekt riksväg 50 genom

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Sluten kontanthantering i detaljhandeln

Interpellation 2011/12:206 av Pärssinen, Raimo (S)

den 26 januari Interpellation 2011/12:206 Sluten kontanthantering i detaljhandeln av Raimo Pärssinen (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) En enkät som Handelsanställdas förbund gjorde under hösten 2010 visar att sju av tio butiker fortfarande saknar sluten kontanthantering. Inom

Inlämnad: 2012-01-26 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sluten kontanthantering i detaljhandeln

Skyddet för den enskilde vid sjukdom eller arbetslöshet

Skriftlig fråga 2011/12:252 av Andersson, Johan (S)

den 15 december Fråga 2011/12:252 Skyddet för den enskilde vid sjukdom eller arbetslöshet av Johan Andersson (S) till statsrådet Ulf Kristersson (M) I min valkrets, Östergötland, har kostnaderna för försörjningsstöd ökat lavinartat på grund av den moderatledda regeringens felvända jobbpolitik. I

Inlämnad: 2011-12-15 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Övervältring av kostnader för försörjningsstöd

Skriftlig fråga 2011/12:251 av Andersson, Johan (S)

den 15 december Fråga 2011/12:251 Övervältring av kostnader för försörjningsstöd av Johan Andersson (S) till statsrådet Maria Larsson (KD) I min valkrets, Östergötland, har kostnaderna för försörjningsstöd ökat lavinartat på grund av den moderatledda regeringens felvända jobbpolitik. I

Inlämnad: 2011-12-15 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ratificering av ILO 94

Skriftlig fråga 2011/12:211 av Andersson, Johan (S)

den 6 december Fråga 2011/12:211 Ratificering av ILO 94 av Johan Andersson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Riksdagen fattade beslut den 16 juni 2011 att tillkännage till regeringen som sin mening att Sverige bör ratificera ILO 94. En ratificering skulle innebära

Inlämnad: 2011-12-06 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Växande andel arbetslösa i fas 3

Interpellation 2011/12:142 av Andersson, Johan (S)

den 24 november Interpellation 2011/12:142 Växande andel arbetslösa i fas 3 av Johan Andersson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Andelen arbetslösa som placeras i regeringens arbetsmarknadspolitiska program, fas 3 växer för varje månad. Andelen deltagare i fas 3 är

Inlämnad: 2011-11-24 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Växande andel arbetslösa i fas 3