Johan Andersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 32
Title Underskötare
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865315
Email johan.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Said and done

Förmånsbeskattning av elcyklar

Skriftlig fråga 2017/18:747 av Johan Andersson (S)

Fråga 2017/18:747 Förmånsbeskattning av elcyklar av Johan Andersson S till Finansminister Magdalena Andersson S Från den 1 februari 2018 kan privatpersoner ansöka om elfordonspremie hos Naturvårdsverket. Det är en väldigt välkommen satsning från regeringen som ger fler personer runt om i landet möjlighet att köpa exempelvis

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-02-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:747 av Johan Andersson (S) (pdf, 88 kB)

Försvarets utökade skjutningar över Vättern

Skriftlig fråga 2017/18:9 av Johan Andersson (S)

Fråga 2017/18:9 Försvarets utökade skjutningar över Vättern av Johan Andersson (S) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Försvarsmakten har av länsstyrelsen fått ett nytt tillstånd att kraftigt utöka antalet skjutningar per år på flygskjutmålet Hammaren i Vättern. Detta har överklagats till högre instans av

Inlämnad: 2017-09-13 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:9 av Johan Andersson (S) (pdf, 77 kB)

Försvarets utökade skjutningar i Vättern

Skriftlig fråga 2016/17:1289 av Johan Andersson (S)

Fråga 2016/17:1289 Försvarets utökade skjutningar i Vättern av Johan Andersson (S) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Försvarsmakten har av länsstyrelsen fått ett nytt tillstånd att kraftigt utöka antalet skjutningar per år på flygskjutmålet Hammaren i Vättern. Det är ett beslut som har överklagats till högre

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1289 av Johan Andersson (S) (pdf, 77 kB)

Identitetsstöld och företagskapning!

Skriftlig fråga 2015/16:225 av Johan Andersson (S)

Fråga 2015/16:225 Identitetsstöld och företagskapning! av Johan Andersson (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Stölder av identitet har blivit allt vanligare i Sverige. Inte bara för privatpersoners liv är identitetsstöld ett stort problem. Den som valt att ha enskild firma i stället för

Inlämnad: 2015-11-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:225 av Johan Andersson (S) (pdf, 93 kB)

Förändrad arrendelagstiftning

Skriftlig fråga 2014/15:196 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:196 Förändrad arrendelagstiftning av Johan Andersson (S) till Statsrådet Mehmet Kaplan (MP) Bestämmelserna om bostadsarrende kom till år 1968 och syftade till att förbättra den rättsliga ställningen för de ägare till fritidshus och permanentbostäder som disponerade marken med arrenderätt (sommarstugearrenden

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:196 av Johan Andersson (S) (pdf, 76 kB)

Infrastrukturavgifter

Skriftlig fråga 2014/15:194 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:194 Infrastrukturavgifter av Johan Andersson (S) till Statsrådet Anna Johansson (S) Riksdagen fattade i samband med budgetbehandlingen i höstas beslut om att införa infrastrukturavgifter på väg i Sundsvall och Motala från och med den 1 februari 2015. Frågan har uppkommit i Motala bland de resenärer

Inlämnad: 2015-02-04 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:194 av Johan Andersson (S) (pdf, 63 kB)

Cykelutredningen

Skriftlig fråga 2014/15:193 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:193 Cykelutredningen av Johan Andersson (S) till Statsrådet Anna Johansson (S) I oktober 2012 överlämnade utredningsman Kent Johansson till dåvarande regeringen SOU 2012:70, Ökad och säkrare cykling . I utredningen finns förslag som bereds i regeringen eller redan har beslutats. En fråga

Inlämnad: 2015-02-04 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:193 av Johan Andersson (S) (pdf, 78 kB)

Årsbesked från kronofogden

Skriftlig fråga 2013/14:580 av Johan Andersson (S)

Fråga 2013/14:580 Årsbesked från kronofogden av Johan Andersson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Skuldsatta medborgare har varit i kontakt med undertecknad med frågan om årsbesked för skuldsatta hos kronofogden. I deklarationstider finns en vana och praxis från banker, kreditinstitut och försäkringsbolag

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:580 av Johan Andersson (S) (pdf, 63 kB)

Vägavgifter vid färd över Motalabron

Skriftlig fråga 2012/13:740 av Andersson, Johan (S)

den 4 september Fråga 2012/13:740 Vägavgifter vid färd över Motalabron av Johan Andersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Motala kommun träffade 2009 ett avtal med dåvarande Vägverket om en medfinansiering på ca 25 miljoner kronor samt åtgärder i GC-nätet till följd av

Inlämnad: 2013-09-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Förtroendevaldas rätt till ersättning från arbetslöshetsförsäkringen

Skriftlig fråga 2012/13:251 av Andersson, Johan (S)

den 16 januari Fråga 2012/13:251 Förtroendevaldas rätt till ersättning från arbetslöshetsförsäkringen av Johan Andersson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) I juni 2011 lämnade den särskilde utredaren Lars Dirke över utredningen SOU 2011:54 om förbättrade villkor för de

Inlämnad: 2013-01-16 Besvarare: Hillevi Engström (M)