Jessika Roswall (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 57
Title Advokat.
Born 1972
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email jessika.roswall[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • Judges Proposals Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Member 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2018-10-02 –
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member 2014-10-14 – 2018-10-24
    • Judges Proposals Board

    • Member 2015-01-01 –
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –
    • Deputy member 2018-01-16 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Member 2018-10-02 –
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-11 och civilutskottet 11-. Suppleant näringsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot Riksdagens överklagandenämnd 14- och Domarnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Advokaten Anders Roswall och läraren Titti Roswall, f. Liljestrand.
  • Utbildning

    Gymnasiskola, Avesta, slutår 91. Historia, Stockholms universitet 95-97. Jur.kand., Uppsala universitet 02.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, Stockholm 94-95. Sekreterare, advokatfirman Arnstedt, Holmberg & Wiberg, Stockholm 96-99. Jurist/advokat, advokatfirman Wigert & Placht AB 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Domarnämnden 15-. Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 15-. Ledamot, Länsstyrelsen i Uppsala läns insynsråd 16-. Ledamot, Överklagandenämnden för nämndemannauppdrag 15-. Ledamot, parlamentariska referensgruppen för 2014 års demokratiutredning. Ledamot, Integritetskommittén 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 02-, ordförande 06-10 och 2:e vice ordförande 14-. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 01-06. Ersättare, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, Regionförbundet Uppsala län 07-10. Ersättare, Uppsala läns landsting 09-10. Ersättare, Enköpings hyresbostäder 03-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Citymoderaterna i Uppsala 98-00, ordförande 00-01. Ordförande, Enköpingsmoderaterna 03-05, ledamot 03-16 och sekreterare 07-. Ledamot, Enacom 08-12. Ledamot, Brottsofferjouren Enköping 15-. Ledamot, Länsförbundsstyrelsen Moderaterna i Uppsala län 06- och ordförande 14-.
  • Bostadsort

    Enköping

Said and done

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsanvisning Tabell 1 Moderaternas


Utskottsberedning: 2018/19:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Förslag till anslagsfördelning Tabell 1 Moderaternas


Utskottsberedning: 2018/19:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ett ja ska vara ett ja - Sverige måste ta tag i integrationen

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. M Ett ja ska vara ett ja Sverige måste ta tag i integrationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fokus på jobb, språk och utbildning från dag ett och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU19 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 138 kB)

Underlätta för internationellt biståndsarbete

Motion 2018/19:2080 av Maria Malmer Stenergard och Jessika Roswall (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:2080 av Maria Malmer Stenergard och Jessika Roswall båda M Underlätta för internationellt biståndsarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta för tjänstledighet från offentliga tjänster vid internationellt hjälparbete och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2080 av Maria Malmer Stenergard och Jessika Roswall (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2080 av Maria Malmer Stenergard och Jessika Roswall (båda M) (pdf, 78 kB)

Fyra järnvägsspår mellan Uppsala och Stockholm

Motion 2018/19:1888 av Marta Obminska och Jessika Roswall (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:1888 av Marta Obminska och Jessika Roswall båda M Fyra järnvägsspår mellan Uppsala och Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till en full finansiering av fyrspår mellan Uppsala och Stockholm Skavstaby och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1888 av Marta Obminska och Jessika Roswall (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1888 av Marta Obminska och Jessika Roswall (båda M) (pdf, 80 kB)

Privatekonomi i skolan

Motion 2018/19:1363 av Jessika Roswall (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1363 av Jessika Roswall M Privatekonomi i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om privatekonomi i skolans undervisning och tillkännager detta för regeringen. Motivering För många unga har konsumtionen en stark koppling till status, identitet


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1363 av Jessika Roswall (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1363 av Jessika Roswall (M) (pdf, 73 kB)

Utbyggnad av riksväg 55

Motion 2018/19:1362 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:1362 av Jessika Roswall och Marta Obminska båda M Utbyggnad av riksväg 55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för en utbyggnad av riksväg 55 och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksväg 55 sträcker


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1362 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1362 av Jessika Roswall och Marta Obminska (båda M) (pdf, 77 kB)

Förtydliga strandskyddsreglerna

Motion 2018/19:1361 av Jessika Roswall (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1361 av Jessika Roswall M Förtydliga strandskyddsreglerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förändra och förtydliga strandskyddsreglerna och tillkännager detta för regeringen. Motivering Strandskyddet har två syften. Det ena är att


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:1361 av Jessika Roswall (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1361 av Jessika Roswall (M) (pdf, 72 kB)

Skarv och säl

Motion 2018/19:1360 av Jessika Roswall (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1360 av Jessika Roswall M Skarv och säl Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av förvaltningsplan för skarv och för säl och tillkännager detta för regeringen. Motivering På många håll runt om i Sverige har vi sett en stor ökning av


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:1360 av Jessika Roswall (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1360 av Jessika Roswall (M) (pdf, 70 kB)

Långsiktiga villkor för välfärdsföretagandet

Motion 2018/19:932 av Hans Rothenberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:932 av Hans Rothenberg m.fl. M Långsiktiga villkor för välfärdsföretagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillförsäkra långsiktigt uthålliga villkor för privat företagsamhet inom välfärdssektorn och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:FiU26

Motion 2018/19:932 av Hans Rothenberg m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:932 av Hans Rothenberg m.fl. (M) (pdf, 81 kB)