Jessica Rosencrantz (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 141
Title Civilekonom
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866340
Email jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-19 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy Chair 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Member 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-12-05 –
    • Deputy member 2012-03-19 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10, ersättare 05-06. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Said and done

Transporter för jobb och tillväxt

Motion 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Transporter för jobb och tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör analysera sitt arbetssätt i syfte att uppmuntra produktivitetshöjningar och innovation och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FöU JuU KU SkU TU 2018/19:JuU11 2018/19:MJU4 2018/19:TU4 2018/19:TU6

Motion 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 177 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Sammanfattning Ett väl fungerande transportsystem är en förutsättning för jobb och tillväxt i hela landet. För att det ska vara möjligt behöver både människor och företag ett hållbart och konkurrenskraftigt transportsystem


Utskottsberedning: 2018/19:TU1

Motion 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FiU KU NU SkU

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: CU FiU NU TU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU NU SfU SkU UbU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

Sverige ska vara ett digitalt föregångsland

Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska vara ett digitalt föregångsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppta trepartssamtalen mellan staten och arbetsmarknadens parter i syfte att hitta en modell för kompetensutveckling


Utskottsberedning: AU FiU FöU KU NU SkU UbU 2018/19:SoU8 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 195 kB)

med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 2018-2029

Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. M, C, KD, L med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 20182029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Alliansens transportpolitiska utgångspunkter och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 125 kB)

Tidpunkten för beslut om nationell plan för 2018-2029

Skriftlig fråga 2017/18:1305 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2017/18:1305 Tidpunkten för beslut om nationell plan för 20182029 av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Under början av 2018 aviserade regeringen att ett beslut om en nationell infrastrukturplan för 20182029 skulle fattas under april. I propositionsförteckningen för 2018 uppgavs att beslutet skulle

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1305 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 88 kB)

Underhåll av vägar

Skriftlig fråga 2017/18:1089 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2017/18:1089 Underhåll av vägar av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Det statliga vägnätet består av knappt 10 000 mil väg, och underhållsverksamheten av det statliga vägnätet sköts av Trafikverket genom upphandling. Regeringen har valt att höja anslagen till vägunderhållet med endast 7 procent

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-04 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1089 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 85 kB)

Anslag för vägunderhåll

Interpellation 2017/18:376 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2017/18:376 Anslag för vägunderhåll av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Det svenska vägnätet är en grundstomme i Sveriges infrastruktur. Förutom att gods- och persontransporter på våra vägar måste fungera är ett välfungerande vägnät också en viktig pusselbit för både jobb och tillväxt

Inlämnad: 2018-02-12 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:376 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anslag för vägunderhåll