Jesper Skalberg Karlsson(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Gotland County, Bench 34
Title Teknolog
Born 1993
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email jesper.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-11-18 –

Said and done

Webb-TV

 
Frågestund 9 november 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 7 november 2017 Arbetslöshetsmålet
Interpellationsdebatt 2017/18:76 av Jan Ericson (M) 7 november 2017 Arbetslösheten i Sverige
Interpellationsdebatt 2016/17:568 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 7 september 2017 Svenskt snus i EU

Kriminalisering av köp av hyreskontrakt

Interpellation 2017/18:161 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:161 Kriminalisering av köp av hyreskontrakt av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Inom ramen för den statliga utredningen Åtgärder mot handel med hyreskontrakt , som presenterades den 7 november 2017, har ett förslag om att kriminalisera köp av hyreskontrakt

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:161 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 95 kB)

Glyfosat

Interpellation 2017/18:150 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:150 Glyfosat av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Det växtdödande medlet glyfosat upptäcktes 1970 av kemisten John E Franz och har sedan dess använts världen över under en rad olika varumärken, bland annat eftersom glyfosat anses mindre giftigt än exempelvis

Inlämnad: 2017-11-14 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:150 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB)

Utökad budgetgranskning

Interpellation 2017/18:147 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:147 Utökad budgetgranskning av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Det finanspolitiska ramverket har tjänat Sverige väl. Sedan budgetsaneringen på 90-talet kan särskilt överskottsmålet lyftas fram, vilket säkrat reformkraft i tider av ekonomisk tillbakagång.

Inlämnad: 2017-11-14 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:147 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB)

Svenskt fiske efter Brexit

Skriftlig fråga 2017/18:268 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:268 Svenskt fiske efter Brexit av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Den 23 juni 2016 höll Storbritannien en folkomröstning om huruvida landet ska stanna kvar i eller lämna den Europeiska unionen. Lämna-sidan vann med 51,9 procent, vilket innebär att landet bestämt

Inlämnad: 2017-11-13 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:268 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 77 kB)

Tveksamma miljösatsningar

Interpellation 2017/18:112 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:112 Tveksamma miljösatsningar av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Klimattoppmötet i Paris 2015 var på flera sätt historiskt. Många hade Köpenhamnsmötet COP 15 i färskt minne, som i någon mening var en stor besvikelse. Men när världens länder samlades i

Inlämnad: 2017-11-07 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:112 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 81 kB)

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:88 Arbetslöshetsmålet av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger i dag på 6,7 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 350 000 personer. Regeringen har samtidigt ett

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Arbetslösheten i Sverige

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:76 Arbetslösheten i Sverige av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Uppgifter från Eurostat visar att Sverige har lyckats betydligt sämre än EU-genomsnittet när det gäller att minska arbetslösheten. Arbetslösheten bland EU-länderna har sjunkit

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Sverige

Belysning på landsbygden

Skriftlig fråga 2017/18:184 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:184 Belysning på landsbygden av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Under 60- och 70-talet ökade antalet lyktstolpar på den gotländska landsbygden lavinartat. På de statliga vägarna uppgick de till nästan 3 000 stycken. När sedan staten, genom dåvarande myndigheten Vägverket

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:184 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 80 kB)

Sverige tillsammans

Skriftlig fråga 2017/18:178 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:178 Sverige tillsammans av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) På statsminister Stefan Löfvens förslag startade initiativet Sverige tillsammans den 12 oktober 2015, med syftet att samla kraft för att skapa bättre förutsättningar för nyanlända

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:178 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB)

Smörbult utanför Muskö

Skriftlig fråga 2017/18:177 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:177 Smörbult utanför Muskö av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Den svartmunnade smörbulten sprider sig just nu i Europa. Fisken har, troligtvis genom barlastvatten, dykt upp i bland annat Blekinge och Göteborg under 2010. Sju år senare breder fisken ut sig runt

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:177 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 90 kB)