Jens Holm (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 110
Title Sociolog/Journalist.
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865733
Email jens.holm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Chair
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2014-10-07 –
    • Deputy member 2010-10-26 – 2014-10-07
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2012-03-22 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10- och EU-nämnden 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 10-14. Ledamot GLOBE, internationellt miljöpolitikernätverk. EU-parlamentariker 06-09.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bertil Holm och ingenjören Birgitta Holm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundsvall, slutår 90. Språkstudier spanska, Salamanca ht 90. Magisterexamen i sociologi, Uppsala universitet, slutår 96. Språkstudier franska, Paris ht 99.
  • Anställningar

    Simon community, Dundalk, Irland 92-93. Djurens Rätt, Stockholm, pressekreterare och journalist 97-02. Pressekreterare, Socialroteln, Stockholms stad 02-06. EU-parlamentariker 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, Miljömålsberedningen 15-. Medlem, parlamentariska kommittén för EU-frågor.
  • Litteratur

    För vår rätt och värdighet - Ungdomar om vardagen i Colombia och Sverige (99), Mat, miljö, rättvisa - Köttkonsumtionens påverkan på miljön och den globala livsmedelsförsörjningen (00), Djurindustrin och klimatet - EU blundar och förvärrar (tillsammans med Toivo Jokkala) och EU inifrån - berättelser från EU-parlamentet 06-09 (09), kom ut som e-bok (14).
  • Bostadsort

    Enskede

Said and done

med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör införa en paus i införandet av det nya signalsystemet ERTMS och tillkännager

2019-01-17

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 94 kB) Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

Jämställdhet i utbildningssektorn - från förskola till högskola

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Jämställdhet i utbildningssektorn från förskola till högskola 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Lärdomar ett år efter metoo 5Förskolan 5.1Genuspedagogik i förskolan 6Förskoleklass, grundskola och gymnasieskolan 6.1Arbetet


Utskottsberedning: UbU 2018/19:UbU6

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 152 kB)

En fungerande och tillgänglig järnväg

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En fungerande och tillgänglig järnväg 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Samhällsnytta framför avreglering av järnvägen 4Mer demokrati mindre avregleringar 5Avreglering ger inte bättre utbud med lägre priser 6Bytesresor med tåg försvåras


Utskottsberedning: 2018/19:NU4 2018/19:TU5

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 140 kB)

Försvarsmakten, klimat och miljö

Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Försvarsmakten, klimat och miljö 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Försvarets roll i omställningen 4Internt miljö- och klimatarbete 4.1En självständig kontrollfunktion 4.2Begränsa undantaget för miljökonsekvensbeskrivningar 4.3De klimatpolitiska


Utskottsberedning: FöU UU

Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 121 kB)

En svensk utvecklingspolitik för rättvisa, jämställdhet och hållbar utveckling

Motion 2018/19:757 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:757 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En svensk utvecklingspolitik för rättvisa, jämställdhet och hållbar utveckling 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 En orättvis värld 3.2 Utvecklings- och biståndspolitik 4 Demokrati och mänskliga rättigheter 5 En feministisk


Utskottsberedning: AU NU UU

Motion 2018/19:757 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 122 kB) Motion 2018/19:757 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 222 kB)

Demokratins krympande utrymme

Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. V Demokratins krympande utrymme 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 Civilsamhällets roll 3.2 Rätten att organisera sig 3.3 Det krympande utrymmet för civilsamhällesorganisationer 3.4 Begränsad finansiering 4 Särskilt


Utskottsberedning: AU KU NU UU

Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 161 kB)

Undersökningskommission för Dawit Isaak

Motion 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. V Undersökningskommission för Dawit Isaak 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en undersökningskommission med uppdrag att sammanställa de olika insatser som gjorts för Dawit Isaak


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:667 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

Biologisk mångfald

Motion 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. V Biologisk mångfald 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Naturen grunden för vår välfärd 4Levande skogar 4.1Sverige behöver ett nytt etappmål i enlighet med internationella förpliktelser och nationella miljökvalitetsmål 4.2Kvalitetssäkra


Utskottsberedning: UU 2018/19:CU5 2018/19:MJU10 2018/19:MJU13 2018/19:MJU3 2018/19:MJU5 2018/19:MJU7 2018/19:MJU8 2018/19:NU4 2018/19:NU9

Motion 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. (V) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:669 av Elin Segerlind m.fl. (V) (pdf, 163 kB)

Vissa frågor om brottsskadeersättning för kvinnor utsatta för mäns våld

Motion 2018/19:691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:691 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Vissa frågor om brottsskadeersättning för kvinnor utsatta för mäns våld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning angående brottsskadeersättningen för personer som blivit utsatta för sexuellt


Utskottsberedning: 2018/19:JuU14

Motion 2018/19:691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:691 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

Digitalisering i näringslivet

Motion 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Digitalisering i näringslivet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt berörda myndigheter att återkomma med en intern digitaliseringsstrategi i syfte att effektivisera hanteringen


Utskottsberedning: TU 2018/19:NU7 2018/19:TU4

Motion 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 122 kB)