Jenny Petersson(Mod)

Jenny Petersson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Halland County, Bench 261
Born 1981
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865798
Email jenny.petersson[på]riksdagen.se
Social media: Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-03-30 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2015-11-20 – 2018-09-24

Said and done

Uttalande om inbrottsstatistik

Interpellation 2016/17:468 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2016/17:468 Uttalande om inbrottsstatistik av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) För en tid sedan satt Anders Ygeman i SVT:s morgonsoffa och uppgav att de vikande inbrottssiffrorna i Laholm var en följd av polisens omorganisation. Statistik och siffror visar att statsrådets uttalande

Inlämnad: 2017-04-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2016/17:468 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)

Vardagsbrotten

Skriftlig fråga 2016/17:1287 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1287 Vardagsbrotten av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) För en tid tillbaka satt Anders Ygeman i SVT:s morgonsoffa och uppgav att de vikande inbrottssiffrorna i Laholm var en följd av polisens omorganisation. Statistik och siffror visar att statsrådets uttalande var felaktigt.

Inlämnad: 2017-04-25 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1287 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Hiv och andra smittsamma sjukdomar

Skriftlig fråga 2016/17:1239 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1239 Hiv och andra smittsamma sjukdomar av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Regeringen har valt att halvera det statliga stödet till arbetet mot hiv och andra smittsamma sjukdomar. Halveringen av det statliga stödet skedde därtill utan att dialog förts med vare sig Folkhälsomyndigheten

Inlämnad: 2017-04-12 Svarsdatum: 2017-04-26 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1239 av Jenny Petersson (M) (pdf, 92 kB)

Felaktiga siffror om inbrott

Skriftlig fråga 2016/17:1120 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1120 Felaktiga siffror om inbrott av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Inbrott, stöld, skadegörelse och ofredande. Så kallade vardagsbrott utgör den övervägande delen av alla brott som begås i Sverige. Dessa brott var 86 procent av alla brott som hanterades 2016. Totalt var de

Inlämnad: 2017-03-27 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1120 av Jenny Petersson (M) (pdf, 69 kB)

Skillnader i andel kejsarsnitt och allvarliga bristningar

Skriftlig fråga 2016/17:1119 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1119 Skillnader i andel kejsarsnitt och allvarliga bristningar av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Ny statistik från Socialstyrelsen visar att andelen kejsarsnitt och allvarliga bristningar varierar stort i landet. I Stockholm läns landsting drabbas drygt 7 procent av förstföderskorna

Inlämnad: 2017-03-27 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1119 av Jenny Petersson (M) (pdf, 79 kB)

Uttalanden om välfärden

Skriftlig fråga 2016/17:1108 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1108 Uttalanden om välfärden av Jenny Petersson (M) till Statsminister Stefan Löfven (S) I regeringsförklaringen den 13 september 2016 säger Stefan Löfven följande: "I välfärden är åren med nedskärningar över". I intervjuer med Socialdemokraternas partisekreterare är socialdemokratin också mycket

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1108 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)

Vaccin för barn

Skriftlig fråga 2016/17:1097 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1097 Vaccin för barn av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Vaccinationer har en tvåhundraårig historia i Sverige. För drygt hundra år sedan skördade vissa sjukdomar tusentals offer, men de har i dag mer eller mindre försvunnit från vårt land tack vare vaccinationerna. I dag erbjuds

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1097 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)

HPV-vaccin även till pojkar

Skriftlig fråga 2016/17:1088 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1088 HPV-vaccin även till pojkar av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) HPV är den vanligaste sexuellt överförda infektionen i Sverige och resten av världen. En majoritet av alla sexuellt aktiva män och kvinnor drabbas. Omkring 8 000 kvinnor behandlas årligen mot cellförändringar,

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1088 av Jenny Petersson (M) (pdf, 79 kB)

Insatser för barn med funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2016/17:1050 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1050 Insatser för barn med funktionsnedsättning av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Att bli förälder till ett barn innebär en stor förändring, att bli förälder till ett barn med funktionsnedsättning innebär ytterligare en dimension. Lyckligtvis har samhällets syn på personer

Inlämnad: 2017-03-14 Svarsdatum: 2017-03-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1050 av Jenny Petersson (M) (pdf, 95 kB)

Surrogatmoderskap i Sverige

Skriftlig fråga 2016/17:1049 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1049 Surrogatmoderskap i Sverige av Jenny Petersson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Det finns redan i dag många barn runt om i landet som är födda genom surrogatmoderskap. Möjligheten till surrogatmoderskap finns i flera andra länder så det kommer fortsatt bli fler barn

Inlämnad: 2017-03-14 Svarsdatum: 2017-03-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1049 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)