Jennie Nilsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Halland County, Bench 18
Title Vårdbiträde.
Born 1972
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864508
Email jennie.nilsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy Chair
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Committee on Taxation

    • Deputy Chair 2011-04-14 – 2012-02-23
    • Member 2011-04-13 – 2011-04-14
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2011-04-12
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 10-11, skatteutskottet 11 och vice ordförande skatteutskottet 11-12. Ledamot näringsutskottet 12-14 och ordförande näringsutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Gösta Nilsson och förrådsarbeterskan Leny Nilsson, f. Tholin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Halmstad, slutår 90.
  • Anställningar

    Personlig assistent 90-91. Vårdbiträde, Hylte kommun 91-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hylte 94-06. Ledamot, kommunstyrelsen 95-06, ordförande 01-06. Ersättare/ledamot, barn- och ungdomsnämnden 93-01 och ordförande, arbetsförmedlingsnämnden 01-07 och handikapprådet 01-06. Ledamot, regionfullmäktige och regionstyrelsen, Region Halland 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, arbetarekommunens styrelse. Ersättare, Socialdemokraternas distriktsstyrelse. Ledamot, Kommunals sektionsstyrelse i Hylte. Ordförande, Kommunals äldreomsorgsklubb i Hylte. Ungdoms- och studieansvarig i Hylte, Kommunal Halland. Ledamot, ABF:s lokalstyrelse. Ordförande, ABF Halland 09-.

Said and done

Stärkt arbetsmarknad i Västsverige

Motion 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. S Stärkt arbetsmarknad i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka arbetsmarknaden i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Göteborg är ett av Sveriges


Utskottsberedning: 2018/19:NU8

Motion 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 89 kB)

Barns rätt till kunskap om sina rättigheter

Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Barns rätt till kunskap om sina rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett kunskapslyft för att stärka barns kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:KrU8

Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2116 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Vardagsbrott

Motion 2018/19:2082 av Jennie Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2082 av Jennie Nilsson S Vardagsbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bekämpa vardagsbrottslighet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det finns en stor och ökande grupp människor som utnyttjar butiksmiljön för att stjäla,


Utskottsberedning: 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2082 av Jennie Nilsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2082 av Jennie Nilsson (S) (pdf, 68 kB)

Motverka hatbrott på nätet

Motion 2018/19:1780 av Jennie Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1780 av Jennie Nilsson S Motverka hatbrott på nätet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att förbättra förutsättningarna för det demokratiska samtalet i Sverige, genom att på ett strategiskt och effektivt sätt motverka hatbrott


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:1780 av Jennie Nilsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1780 av Jennie Nilsson (S) (pdf, 73 kB)

Säkra välfärden genom utbildningsinsatser

Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. S Säkra välfärden genom utbildningsinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett pedagogikcollege och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Utbildningssatsning i väst

Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. S Utbildningssatsning i väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lärcentrum och vikten


Utskottsberedning: UbU 2018/19:KrU9

Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (pdf, 104 kB)

Reglera undervisningstiden i gymnasieskolan

Motion 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. S Reglera undervisningstiden i gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om centralt reglerad undervisningstid i gymnasieskolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skolinspektionen publicerade


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1059 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Palestinas barn

Motion 2018/19:1069 av Jennie Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1069 av Jennie Nilsson S Palestinas barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige, inom ramen för EU och FN, bör sätta ökad press på Israel så att landet efterlever de konventioner som skrivits under, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1069 av Jennie Nilsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1069 av Jennie Nilsson (S) (pdf, 69 kB)

Stärkt kompetens om psykisk ohälsa inom äldreomsorgen

Motion 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. S Stärkt kompetens om psykisk ohälsa inom äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka kompetens om psykisk ohälsa hos personalen inom äldreomsorgen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:SoU13

Motion 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1095 av Petter Löberg m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Anställningstrygghet

Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. S Anställningstrygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om anställningstrygghet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 30 november 2016 kom ett uppmärksammat besked från Arbetsdomstolen. Ett företag


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 74 kB)