Jeff Ahl

Tidigare riksdagsledamot

Constituency Halland County
Born 1987

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-03-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-12-01 – 2018-02-28
    • Ordinary member 2017-11-01 – 2017-11-30
    • Ledig 2017-10-01 – 2017-10-31
    • Ordinary member 2017-07-01 – 2017-09-30
    • Ledig 2017-05-15 – 2017-06-30
    • Ordinary member 2016-07-29 – 2017-05-14
    • Ledig 2016-01-11 – 2016-07-28
    • Ordinary member 2015-03-11 – 2016-01-10
    • Ledig 2015-02-03 – 2015-03-10
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2015-02-02
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-04-10
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utrikesutskottet 14-, försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant EU-nämnden 14-.

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:579 av Jeff Ahl (-) 28 june 2018 Avvisningar
Interpellationsdebatt 2017/18:578 av Jeff Ahl (-) 27 june 2018 Islams påverkan på det svenska samhället
Interpellationsdebatt 2017/18:572 av Jeff Ahl (-) 26 june 2018 Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten
Debatt om förslag 2017/18:UU10 18 june 2018 Verksamheten i Europeiska unionen under 2017

Avvisningar

Interpellation 2017/18:579 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:579 Avvisningar av Jeff Ahl till Statsrådet Heléne Fritzon S Anders Ygeman, dåvarande inrikesminister, lovade 2016 att 80 000 av de asylsökande som kommit till Sverige skulle avvisas. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Heléne Fritzon: Hur många av de 80 000 asylsökande som dåvarande

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:579 av Jeff Ahl (-) (pdf, 73 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avvisningar

Islams påverkan på det svenska samhället

Interpellation 2017/18:578 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:578 Islams påverkan på det svenska samhället av Jeff Ahl till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Sex av tio förskolor i de så kallade utsatta områdena utanför storstäderna vill tvinga barnen att bära slöja. Denna regering och tidigare regeringar hävdar hela tiden att Sverige inte

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:578 av Jeff Ahl (-) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Islams påverkan på det svenska samhället

Nedstängning av moskéer

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten

Interpellation 2017/18:572 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:572 Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten av Jeff Ahl till Utrikesminister Margot Wallström S Medborgarjournalisten Tommy Robinson dömdes nyligen till 13 månaders fängelse under uppseendeväckande former. När ett land som Sverige har stort utbyte med fängslar en person på grund av att denne

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:572 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten

Bensinskatten

Interpellation 2017/18:571 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:571 Bensinskatten av Jeff Ahl till Finansminister Magdalena Andersson S Bensinpriset sprängde 16-kronorsgränsen den 18 maj. För att kunna röra sig på landsbygden är landsbygdsbor helt beroende av sin bil människor med låga inkomster är de som i störst utsträckning får möjlighet att transportera

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:571 av Jeff Ahl (-) (pdf, 72 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bensinskatten

med anledning av skr. 2017/18:98 Redovisning av skatteutgifter 2018

Motion 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. med anledning av skr. 2017/18:98 Redovisning av skatteutgifter 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra normen för redovisning av skatteutgifter i fråga om inkomstskatt för inkomst av tjänst, kapital respektive


Utskottsberedning: 2017/18:SkU24
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. (-) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. (-) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Grunden för regeringens proposition är att bevilja uppehållstillstånd för asylsökande som


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. (-) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. (-) (pdf, 60 kB)

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en komplettering med en beskrivning av relationen mellan aktivitet och utsläpp och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. (-) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. (-) (pdf, 61 kB)

Invandringens konsekvenser för den svenska sjukvården

Interpellation 2017/18:516 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:516 Invandringens konsekvenser för den svenska sjukvården av Jeff Ahl till Socialminister Annika Strandhäll S I en intervju i Aftonbladet den 26 april pekar Annika Strandhäll ut våra svenska äldre som anledningen till den svenska vårdkrisen. Med anledning av detta vill jag fråga socialminister Annika

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:516 av Jeff Ahl (-) (pdf, 76 kB)

Säkerhetsläckor inom myndigheter

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)