Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:397 av Omanovic, Jasenko (s) 28 june 2010 Beskattning av föräldralediga
Interpellationsdebatt 2009/10:394 av Omanovic, Jasenko (s) 18 june 2010 Bosnien och Hercegovina och EU
Interpellationsdebatt 2009/10:396 av Omanovic, Jasenko (s) 8 june 2010 Specialpedagogiska skolmyndigheten
Interpellationsdebatt 2009/10:395 av Omanovic, Jasenko (s) 8 june 2010 Flygplatser i Norrland

Idrott för att främja intresset för teknik och naturvetenskap

Motion 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson båda S Idrott för att främja intresset för teknik och naturvetenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta idrottens betydelse för att främja inlärning av matematik och naturvetenskap och

2018-11-29

Motion 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Förbättringar kring SGI i ett livslångt lärande

Motion 2018/19:2201 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2201 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson båda S Förbättringar kring SGI i ett livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverket för sjukpenning under studietiden bör ses över och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2201 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2201 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S) (pdf, 76 kB)

Biodling på Riksdagshusets tak

Motion 2018/19:2181 av Jasenko Omanovic (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2181 av Jasenko Omanovic S Biodling på Riksdagshusets tak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjligheten att inrätta en biodling på Riksdagshusets tak bör undersökas och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering En god bipopulation


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2181 av Jasenko Omanovic (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2181 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 76 kB)

Förbjud rasistiska organisationer

Motion 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic båda S Förbjud rasistiska organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över att i lag förbjuda rasistiska organisationer och tillkännager detta för regeringen. Motivering På senare år


Utskottsberedning: JuU

Motion 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic (båda S) (pdf, 75 kB)

Rehabilitering för återvändande soldater

Motion 2018/19:2203 av Jasenko Omanovic (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2203 av Jasenko Omanovic S Rehabilitering för återvändande soldater Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över rehabiliteringen för soldater så att den är kontinuerligt anpassad till försvarets nya utmaningar och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:2203 av Jasenko Omanovic (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2203 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 71 kB)

Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov

Motion 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson båda S Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en bättre styrning av vilka gymnasieutbildningar som erbjuds i förhållande till efterfrågan

2018-11-29

Motion 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 76 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Åldersgräns för energidrycker

Motion 2018/19:1048 av Kristina Nilsson och Jasenko Omanovic (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1048 av Kristina Nilsson och Jasenko Omanovic båda S Åldersgräns för energidrycker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en åldersgräns vid försäljning av energidrycker i dagligvaruhandeln och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:1048 av Kristina Nilsson och Jasenko Omanovic (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1048 av Kristina Nilsson och Jasenko Omanovic (båda S) (pdf, 75 kB)

Arbetsmarknad för personer med funktionsvariationer

Motion 2018/19:1153 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1153 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic båda S Arbetsmarknad för personer med funktionsvariationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om arbetsmarknad för personer med funktionsvariationer och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1153 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1153 av Malin Larsson och Jasenko Omanovic (båda S) (pdf, 75 kB)

Bättre arbetsmiljö vid höjd pensionsålder

Motion 2018/19:750 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:750 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson båda S Bättre arbetsmiljö vid höjd pensionsålder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om god arbetsmiljö så att alla kan arbeta fram till pensionsåldern, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.

2018-11-23

Motion 2018/19:750 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:750 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 76 kB)