Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Besparingar inom Kustbevakningen

Skriftlig fråga 2013/14:664 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2013/14:664 Besparingar inom Kustbevakningen av Jasenko Omanovic (S) till Försvarsminister Karin Enström (M) För tre år sedan lades Kustbevakningens regionkontor i Härnösand och Karlskrona ned i syfte att åstadkomma en effektivare organisation genom en ändring av ledningsorganisationen. Detta skulle dessutom

Inlämnad: 2014-06-05 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:664 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 69 kB)

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Stöd till Bosnien, Serbien och Kroatien

Skriftlig fråga 2013/14:638 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2013/14:638 Stöd till Bosnien, Serbien och Kroatien av Jasenko Omanovic (S) till Statsrådet Hillevi Engström (M) Översvämningarna i Bosnien, Serbien och Kroatien sägs vara den värsta katastrofen i området på hundra år. Över 40 människor har mist sitt liv, en miljon saknar rent dricksvatten och uppemot en

Inlämnad: 2014-05-26 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:638 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring

Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314S32009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 53 kB)

Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:489 av Jasenko Omanovic (S)

Interpellation 2013/14:489 Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten av Jasenko Omanovic (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Regeringen har misslyckats med sin viktigaste fråga – jobbpolitiken. Massarbetslösheten drabbar särskilt landets unga. I Västernorrland har ungdomsarbetslösheten under

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:489 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:447 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:447 Pensionärsskatten av Monica Green (S) till Finansminister Anders Borg (M) Pension är lägre än lön, och pensionen är uppskjuten lön för dem som har arbetat. Ändå är skatten högre för pensionärer än för dem som förvärvsarbetar för närvarande. Denna klyfta har den borgerliga regeringen infört

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:447 av Monica Green (S) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Massarbetslöshet och inflationen

Interpellation 2013/14:445 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:445 Massarbetslöshet och inflationen av Monica Green (S) till Finansminister Anders Borg (M) Trots att Sverige är ett bra land på många sätt lider människor av arbetslöshet. Enligt Statistiska centralbyrån var arbetslösheten i Sverige 8,5 procent i februari. Regeringen har misslyckats med

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:445 av Monica Green (S) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Massarbetslöshet och inflationen

med anledning av prop. 2013/14:213 Cirkulär migration och utveckling

Motion 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:213 Cirkulär migration och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2013/14:213 i den del som rör förenklade regler för att byta spår från tidigare asylsökande till


Utskottsberedning: 2013/14:SfU13 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Sf28 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2013/14:216 Särskilt ömmande omständigheter

Motion 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:216 Särskilt ömmande omständigheter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en utvärdering av tillämpningen av


Utskottsberedning: 2013/14:SfU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Sf25 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 47 kB)

Statliga jobb i hela landet

Interpellation 2013/14:433 av Jasenko Omanovic (S)

Interpellation 2013/14:433 Statliga jobb i hela landet av Jasenko Omanovic (S) till Statsrådet Stefan Attefall (KD) Omorganisation av statlig verksamhet har under senare år lett till att den statliga verksamheten på mindre orter har försvunnit och den har koncentrerats till större städer. Det innebär att nödvändig

Inlämnad: 2014-04-10 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Interpellation 2013/14:433 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statliga jobb i hela landet