Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

med anledning av prop. 2012/13:162 Kommunalt mottagande av ensamkommande barn

Motion 2012/13:Sf15 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf15 av Tomas Eneroth m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:162 Kommunalt mottagande av ensamkommande barn S34004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen om hur stödet


Utskottsberedning: 2012/13:SfU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf15 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 58 kB)

med anledning av prop. 2012/13:148 Genomförande av blåkortsdirektivet

Motion 2012/13:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:148 Genomförande av blåkortsdirektivet S34003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det avtalsförslag som ligger till grund för att arbetstillståndet


Utskottsberedning: 2012/13:SfU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 58 kB)

Högre utbildning i hela landet

Interpellation 2012/13:368 av Amin, Jabar (MP)

den 9 april Interpellation 2012/13:368 Högre utbildning i hela landet av Jabar Amin MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Mälardalens högskola i Eskilstuna och Västerås måste spara 40 miljoner och minska verksamheten med tio procent, vilket innebär nedläggningar av språkutbildningar i spanska och franska

Inlämnad: 2013-04-09 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Högre utbildning i hela landet

Villkor för bidrag till folkrörelser

Skriftlig fråga 2012/13:426 av Omanovic, Jasenko (S)

den 27 mars Fråga 2012/13:426 Villkor för bidrag till folkrörelser av Jasenko Omanovic (S) till statsrådet Maria Arnholm (FP) Svensk idrott är en stor folkrörelse med långa anor. Idrottsföreningarna i landet har över 3 miljoner medlemmar. Nio av tio barn är någon gång med i en idrottsförening.

Inlämnad: 2013-03-27 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Rätt till ledsagarservice

Interpellation 2012/13:344 av Omanovic, Jasenko (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:344 Rätt till ledsagarservice av Jasenko Omanovic S till statsrådet Maria Larsson KD Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS syftar till att främja levnadsvillkor och full delaktighet i samhällslivet för personer med olika funktionshinder. Med andra ord ska

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rätt till ledsagarservice

Aktiv arbetsmarknadspolitik kontra fas 3-verksamhet

Interpellation 2012/13:333 av Esbati, Ali (V)

den 15 mars Interpellation 2012/13:333 Aktiv arbetsmarknadspolitik kontra fas 3-verksamhet av Ali Esbati (V) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Den svenska arbetsmarknadspolitiken har tidigare karaktäriserats av aktiva insatser för att den arbetslöse ska bli bättre rustad

Inlämnad: 2013-03-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Aktiv arbetsmarknadspolitik kontra fas 3-verksamhet

Nedläggning av campus Härnösand

Interpellation 2012/13:322 av Omanovic, Jasenko (S)

den 7 mars Interpellation 2012/13:322 Nedläggning av campus Härnösand av Jasenko Omanovic S till utbildningsminister Jan Björklund FP Beslutet att lägga ned Mittuniversitetets campus i Härnösand har väckt mycket kritik regionalt. Dessutom har tidigare statsministern Thorbjörn Fälldin och författaren Bodil Malmsten

Inlämnad: 2013-03-07 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggning av campus Härnösand

Företagskontakter hos Arbetsförmedlingen

Interpellation 2012/13:321 av Omanovic, Jasenko (S)

den 7 mars Interpellation 2012/13:321 Företagskontakter hos Arbetsförmedlingen av Jasenko Omanovic (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) I en interpellationsdebatt med arbetsmarknadsministern den 26 november efterlyste jag tätare kontakter från Arbetsförmedlingen med lokala

Inlämnad: 2013-03-07 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Företagskontakter hos Arbetsförmedlingen

Sjukförsäkringen

Interpellation 2012/13:163 av Omanovic, Jasenko (S)

den 29 november Interpellation 2012/13:163 Sjukförsäkringen av Jasenko Omanovic S till statsrådet Ulf Kristersson M Antal sjukskrivna var som högst år 2003 och började sedan sjunka, tack vare medvetna politiska insatser av den dåvarande socialdemokratiska regeringen. I juni 2008 genomförde den nuvarande regeringen

Inlämnad: 2012-11-29 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sjukförsäkringen

Kostnader för myndigheters lokaler

Interpellation 2012/13:154 av Omanovic, Jasenko (S)

den 27 november Interpellation 2012/13:154 Kostnader för myndigheters lokaler av Jasenko Omanovic (S) till statsrådet Stefan Attefall (KD) Ekonomistyrningsverket har på regeringens uppdrag kartlagt kostnaderna för olika myndigheters lokaler. Enligt tidningen Riksdag Departement är den

Inlämnad: 2012-11-27 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnader för myndigheters lokaler