Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Beskattning av föräldralediga

Interpellation 2009/10:397 av Omanovic, Jasenko (s)

den 20 maj Interpellation 2009/10:397 Beskattning av föräldralediga av Jasenko Omanovic s till finansminister Anders Borg m Sverige är ett av få länder i världen där båda föräldrar har samma föräldraförsäkring. Även försäkringens längd är något i klass för sig jämfört med övriga världen. Detta är ett resultat av

Inlämnad: 2010-05-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Beskattning av föräldralediga

Specialpedagogiska skolmyndigheten

Interpellation 2009/10:396 av Omanovic, Jasenko (s)

den 20 maj Interpellation 2009/10:396 Specialpedagogiska skolmyndigheten av Jasenko Omanovic s till utbildningsminister Jan Björklund fp Regeringen har fattat beslut om att slå samman flera skolmyndigheter till en och huvudkontoret skulle placeras i Härnösand. I ett pressmeddelande skriver man följande: Nu samlas

Inlämnad: 2010-05-20 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Specialpedagogiska skolmyndigheten

Flygplatser i Norrland

Interpellation 2009/10:395 av Omanovic, Jasenko (s)

den 20 maj Interpellation 2009/10:395 Flygplatser i Norrland av Jasenko Omanovic s till statsrådet Åsa Torstensson c Askmolnen från vulkanen på Island har under perioder förlamat flygtrafiken i Europa. Det innebar att situationen för samtliga flygplatser i Norrland blev extremt svår. Antingen var det flygförbud

Inlämnad: 2010-05-20 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Flygplatser i Norrland

Bosnien och Hercegovina och EU

Interpellation 2009/10:394 av Omanovic, Jasenko (s)

den 20 maj Interpellation 2009/10:394 Bosnien och Hercegovina och EU av Jasenko Omanovic s till utrikesminister Carl Bildt m Regeringen har vid flera tillfällen deklarerat sin syn om EU:s utvidgning och har åtminstone i sin deklaration visat stark vilja till utvidgning. Utrikesminister har, liksom regeringen i

Inlämnad: 2010-05-20 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bosnien och Hercegovina och EU

Stöd till regionala flygplatser

Skriftlig fråga 2009/10:794 av Omanovic, Jasenko (s)

den 6 maj Fråga 2009/10:794 Stöd till regionala flygplatser av Jasenko Omanovic (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Vulkanutbrottet på Island innebar en omfattande påverkan på flygtrafiken. Det visade mycket tydligt vilken betydelse flyget har för tillväxt, utveckling och arbete med

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

med anledning av prop. 2009/10:137 Åtgärder mot familjeseparation inom migrationsområdet

Motion 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:137 Åtgärder mot familjeseparation inom migrationsområdet --68106 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undantag ska kunna göras från huvudregeln


Utskottsberedning: 2009/10:SfU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) (doc, 52 kB)

Kustbevakningens fortsatta ansvar för miljöövervakning

Skriftlig fråga 2009/10:649 av Omanovic, Jasenko (s)

den 16 mars Fråga 2009/10:649 Kustbevakningens fortsatta ansvar för miljöövervakning av Jasenko Omanovic (s) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Kustbevakningen bedriver i dag bland annat övervakning av miljö efter våra kuster i samband med sina övriga bevakningsuppgifter. Myndigheten

Inlämnad: 2010-03-16 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Arbetsförmedlingens åtgärder för sjuka arbetssökande

Interpellation 2009/10:287 av Omanovic, Jasenko (s)

den 15 mars Interpellation 2009/10:287 Arbetsförmedlingens åtgärder för sjuka arbetssökande av Jasenko Omanovic s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I tidningar och etermedier har under vintern rapporterats om personer som är sjuka, men som på grund av de förändrade reglerna för sjukförsäkring inte

Inlämnad: 2010-03-15 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsförmedlingens åtgärder för sjuka arbetssökande

Statligt stöd till bilindustrin och konkurrensneutralitet

Interpellation 2009/10:197 av Ringholm, Bosse (s)

den 22 januari Interpellation 2009/10:197 Statligt stöd till bilindustrin och konkurrensneutralitet av Bosse Ringholm s till näringsminister Maud Olofsson c Flera av de stora biltillverkande länderna i Europa har med lån och bidrag understött sina respektive bilindustrier. I den mån EU-kommissionen varit inblandad

Inlämnad: 2010-01-22 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statligt stöd till bilindustrin och konkurrensneutralitet

med anledning av prop. 2009/10:77 Försörjningskrav vid anhöriginvandring

Motion 2009/10:Sf11 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf11 av Veronica Palm m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:77 Försörjningskrav vid anhöriginvandring s47005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:77. Riksdagen beslutar – om yrkande 1 avslås – att 5 kap. 3 c § 6 utlänningslagen ska ha följande lydelse:


Utskottsberedning: 2009/10:SfU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Sf11 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 45 kB)