Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Turistvisum för medborgare i Bosnien och Hercegovina

Skriftlig fråga 2008/09:934 av Omanovic, Jasenko (s)

den 13 maj Fråga 2008/09:934 Turistvisum för medborgare i Bosnien och Hercegovina av Jasenko Omanovic (s) till utrikesminister Carl Bildt (m) I mars månad beslutade riksdagen, enigt, om ett stabiliserings- och associeringsavtal mellan Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater

Inlämnad: 2009-05-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av redog. 2008/09:RRS9 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Sänkta socialavgifter

Motion 2008/09:Sf10 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf10 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) med anledning av redog. 2008/09:RRS9 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Sänkta socialavgifter -s68096 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en uppföljning och


Utskottsberedning: 2008/09:SfU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf10 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) (doc, 43 kB)

A-kassa för föräldralediga

Interpellation 2008/09:147 av Omanovic, Jasenko (s)

den 21 november Interpellation 2008/09:147 A-kassa för föräldralediga av Jasenko Omanovic (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Frågan om tillfällig föräldrapenning och dess påverkan på a-kassan har diskuterats vid flera tillfällen i riksdagen. Vid debatten i april i

Inlämnad: 2008-11-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: A-kassa för föräldralediga

med anledning av skr. 2008/09:33 Migration och asylpolitik

Motion 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. (s) med anledning av skr. 2008/09:33 Migration och asylpolitik s68089 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om snabbare utredning av den nya instans- och processordningen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2008/09:SfU8
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2008/09:7 Kraftfullare nedsättning av socialavgifter för unga

Motion 2008/09:Sf5 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf5 av Veronica Palm m.fl. (s) med anledning av prop. 2008/09:7 Kraftfullare nedsättning av socialavgifter för unga s68087 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:7 Kraftfullare nedsättning av socialavgifter för unga. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2008/09:SfU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:Sf5 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2008/09:22 Vissa socialförsäkringsfrågor

Motion 2008/09:Sf1 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf1 av Veronica Palm m.fl. (s) med anledning av prop. 2008/09:22 Vissa socialförsäkringsfrågor s68086 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om uppföljning. Riksdagen avslår regeringens förslag om att nämndemän inte


Utskottsberedning: 2008/09:SfU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Sf1 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2008/09:35 Framtidens resor och transporter – infrastruktur för hållbar tillväxt

Motion 2008/09:T5 av Agneta Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:T5 av Agneta Lundberg m.fl. (s) med anledning av prop. 2008/09:35 Framtidens resor och transporter – infrastruktur för hållbar tillväxt s45160 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sundsvall/Härnösands och Örnsköldsviks


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T5 av Agneta Lundberg m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Fler studerande vid högskolor

Motion 2008/09:Ub581 av Lars Wegendal m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub581 av Lars Wegendal m.fl. (s) Fler studerande vid högskolor s37022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av fler studerande vid högskolan. Motivering Den kraftiga utbyggnaden av högskolan från 1990-talet


Utskottsberedning: 2008/09:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub581 av Lars Wegendal m.fl. (s) (doc, 44 kB)

Utbildningskvalitet

Motion 2008/09:Ub544 av Christer Engelhardt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub544 av Christer Engelhardt m.fl. (s) Utbildningskvalitet s39019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbildningskvalitet. Motivering Sverige ska vara ett ledande kunskapssamhälle och har därför inte råd med


Utskottsberedning: 2008/09:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub544 av Christer Engelhardt m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Gymnasieutbildning och arbetsmarknadsbehov

Motion 2008/09:Ub407 av Jasenko Omanovic och Hans Stenberg (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub407 av Jasenko Omanovic och Hans Stenberg (s) Gymnasieutbildning och arbetsmarknadsbehov s97036 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bättre styrning av gymnasieutbildningarna mot kommande behov av arbetskraft


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub407 av Jasenko Omanovic och Hans Stenberg (s) (doc, 37 kB)