Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Mittuniversitetet i Härnösand

Interpellation 2014/15:454 av Emil Källström (C)

Interpellation 2014/15:454 Mittuniversitetet i Härnösand av Emil Källström C till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Många politiska företrädare, bland andra undertecknad, har lagt ned mycket kraft och engagemang för att den högre utbildningen i Härnösand ska utvecklas snarare än avvecklas. Beskedet om att Mittuniversitetet

Inlämnad: 2015-03-26 Besvarare: Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2014/15:454 av Emil Källström (C) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mittuniversitetet i Härnösand

Statliga jobb ute i landet

Interpellation 2014/15:436 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2014/15:436 Statliga jobb ute i landet av Anette Åkesson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Skatteverket har annonserat att man tänker anpassa sin organisation. Man har arbetat fram en långsiktig inriktning för en organisation utifrån vissa principer. Där framgår tydligt att man behöver minska antalet

Inlämnad: 2015-03-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:436 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statliga jobb ute i landet

Statliga jobb och upphandling i hela landet

Skriftlig fråga 2014/15:240 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2014/15:240 Statliga jobb och upphandling i hela landet av Jasenko Omanovic (S) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Omorganisation av statlig verksamhet har under senare år lett till att den statliga verksamheten på mindre orter har försvunnit och att den i allt större omfattning koncentrerats till större

Inlämnad: 2015-02-17 Besvarare: Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2014/15:240 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 76 kB)

Statsanställd och förtroendevald

Skriftlig fråga 2014/15:238 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2014/15:238 Statsanställd och förtroendevald av Jasenko Omanovic (S) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) En viktig del i demokratin är medborgarnas möjlighet att delta som förtroendevalda i nämnder, styrelser och andra offentliga uppdrag. Under senare år har det dock blivit allt vanligare att arbetsgivare

Inlämnad: 2015-02-17 Besvarare: Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2014/15:238 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 75 kB)

Körkort ger jobb

Motion 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S) Körkort ger jobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av körkortsbehörighet BCE i anläggningsbranschen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:2206 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskning och utbildning vid Mittuniversitetet. Motivering Sverige ska vara en ledande kunskaps- och forskningsnation.


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1936 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Infrastrukturen i Västernorrland

Motion 2014/15:2463 av Jasenko Omanovic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2463 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) Infrastrukturen i Västernorrland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för investeringar i infrastrukturen i Västernorrland. Motivering Utmed


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2463 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2463 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Arbetsmiljön för vägarbetare

Motion 2014/15:1945 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1945 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (S) Arbetsmiljön för vägarbetare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om arbetsmiljön för vägarbetare. Motivering Vägnätet i Sverige måste kontinuerligt underhållas


Utskottsberedning: 2014/15:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1945 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:1945 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (S) (pdf, 62 kB)

Infrastrukturen i Västernorrland

Motion 2014/15:1944 av Jasenko Omanovic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1944 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) Infrastrukturen i Västernorrland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för investeringar i infrastrukturen i Västernorrland. Motivering Utmed


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1944 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:1944 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Körkortsutbildning

Motion 2014/15:1937 av Ingemar Nilsson och Jasenko Omanovic (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1937 av Ingemar Nilsson och Jasenko Omanovic (S) Körkortsutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga initiativ som ger fler ungdomar möjlighet att ta körkort. Motivering Körkort är


Utskottsberedning: 2014/15:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1937 av Ingemar Nilsson och Jasenko Omanovic (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1937 av Ingemar Nilsson och Jasenko Omanovic (S) (pdf, 64 kB)