Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Ränta på felaktig utbetalning från Försäkringskassan

Skriftlig fråga 2011/12:641 av Omanovic, Jasenko (S)

den 8 juni Fråga 2011/12:641 Ränta på felaktig utbetalning från Försäkringskassan av Jasenko Omanovic S till statsrådet Ulf Kristersson M Enligt tidningsuppgifter ökar svenskarnas skulder till Försäkringskassan, delvis på grund av misstag och räknefel som begåtts av tjänstemän hos myndigheten. Den försäkrade påförs

Inlämnad: 2012-06-08 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Funktionshindrades rätt att delta i styrelsearbete på arbetsplatsen

Skriftlig fråga 2011/12:631 av Omanovic, Jasenko (S)

den 5 juni Fråga 2011/12:631 Funktionshindrades rätt att delta i styrelsearbete på arbetsplatsen av Jasenko Omanovic S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Jag har i en fråga till arbetsmarknadsministern frågat om hon avser att ändra Arbetsförmedlingens tillämpning av regelverket så att funktionshindrade

Inlämnad: 2012-06-05 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Återställande av det sociala avgiftssystemet

Interpellation 2011/12:404 av Omanovic, Jasenko (S)

den 31 maj Interpellation 2011/12:404 Återställande av det sociala avgiftssystemet av Jasenko Omanovic S till finansminister Anders Borg M Under de sex år som alliansregering har regerat i Sverige har det skett stora förändringar i många av våra gemensamt finansierade försäkringar. Ett tjugotal av besluten som

Inlämnad: 2012-05-31 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Återställande av det sociala avgiftssystemet

Israels agerande mot Palestina

Interpellation 2011/12:389 av Björlund, Torbjörn (V)

den 30 maj Interpellation 2011/12:389 Israels agerande mot Palestina av Torbjörn Björlund V till utrikesminister Carl Bildt M Den ständigt aktuella konflikten mellan Palestina och Israel är i allra högsta grad levande. Ockupationen och det israeliska förtrycket pågår ständigt. Vid en resa som jag nyligen genomförde

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israels agerande mot Palestina

Israels ockupation av Palestina och konsekvenserna därav

Interpellation 2011/12:388 av Köhler, Katarina (S)

den 30 maj Interpellation 2011/12:388 Israels ockupation av Palestina och konsekvenserna därav av Katarina Köhler S till utrikesminister Carl Bildt M Israel fortsätter sin ockupation av Palestina med nya olagliga bosättningar på Västbanken och i östra Jerusalem. Den så kallade säkerhetsmuren, som man i dag egentligen

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israels ockupation av Palestina och konsekvenserna därav

Israels bosättningar

Interpellation 2011/12:385 av Rådberg, Peter (MP)

den 30 maj Interpellation 2011/12:385 Israels bosättningar av Peter Rådberg MP till utrikesminister Carl Bildt M Mellanösternkonflikten är en av de mest allvarliga och utdragna konflikterna i världen. Den har såväl politiska som kulturella och religiösa dimensioner. Det mänskliga lidandet har varit och är enormt.

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israels bosättningar

Oskäliga avgifter för elöverföring

Skriftlig fråga 2011/12:610 av Omanovic, Jasenko (S)

den 30 maj Fråga 2011/12:610 Oskäliga avgifter för elöverföring av Jasenko Omanovic S till statsrådet Anna-Karin Hatt C Avgifterna hos olika elbolag varierar kraftigt vad gäller priset på elöverföring. Det finns mindre bolag, kommunala och privata, som har låga avgifter, men det är tydligt att de stora marknadsdominerande

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Palestinas medlemskap i FN

Interpellation 2011/12:383 av Larsson, Hillevi (S)

den 29 maj Interpellation 2011/12:383 Palestinas medlemskap i FN av Hillevi Larsson S till utrikesminister Carl Bildt M I september 2011 utropade sig Palestina som en självständig stat och ansökte om medlemskap i FN. Dess värre blev det inte mer än en ansökan eftersom USA hotade med att lägga in sitt veto i säkerhetsrådet.

Inlämnad: 2012-05-29 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Palestinas medlemskap i FN

De palestinska fångarnas situation i Israel

Interpellation 2011/12:382 av Hamednaca, Arhe (S)

den 29 maj Interpellation 2011/12:382 De palestinska fångarnas situation i Israel av Arhe Hamednaca S till utrikesminister Carl Bildt M Den israeliska statens fängslande av palestinier är omfattande. Tusentals palestinier sitter i dag i fångenskap i Israel utan rättegång. Det finns flera tusen palestinska fångar

Inlämnad: 2012-05-29 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: De palestinska fångarnas situation i Israel

Lokalisering av statliga myndigheter

Interpellation 2011/12:381 av Omanovic, Jasenko (S)

den 25 maj Interpellation 2011/12:381 Lokalisering av statliga myndigheter av Jasenko Omanovic S till näringsminister Annie Lööf C Enligt tidningen Riksdag Departement har sedan regeringsskiftet 2006 sammanlagt 55 myndigheter tillkommit och över hälften av dessa har hamnat i Stockholm. Det strider mot en bred

Inlämnad: 2012-05-25 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lokalisering av statliga myndigheter