Jasenko Omanovic (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 137
Title Arbetsförmedlare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864276
Email jasenko.omanovic[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14 och trafikutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, trafikutskottet 10 och 12-14, näringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14. Suppleant OSSE-delegationen 10-.
  • Föräldrar

    Geodeten Sakib Omanovic och ekonomen Bekira Omanovic, f. Dolic.
  • Utbildning

    Gymnasium, el-teknisk linje, Banja Luka i Bosnien och Hercegovina, slutår 87.
  • Anställningar

    Projektledare 95-98. Arbetsförmedlare 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i insynsrådet för Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Styrelseledamot, Sveriges Regionala Flygplatser AB (SRF) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 1:e vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Fem-i-tolv-rörelsen.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Barns och ungdomars intresse för teknik och vetenskap

Skriftlig fråga 2007/08:1389 av Omanovic, Jasenko (s)

den 19 juni Fråga 2007/08:1389 Barns och ungdomars intresse för teknik och vetenskap av Jasenko Omanovic s till utbildningsminister Jan Björklund fp Sverige är ett exportland. Stora delar av Sveriges exportprodukter konkurrerar inte med låga priser, utan med kvalitet och hög teknologi. Vår framtida konkurrenskraft

Inlämnad: 2008-06-19 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Lokalisering av distansapotek

Skriftlig fråga 2007/08:1388 av Omanovic, Jasenko (s)

den 19 juni Fråga 2007/08:1388 Lokalisering av distansapotek av Jasenko Omanovic s till näringsminister Maud Olofsson c Apoteket AB har beslutat att, på grund av överkapacitet, lägga ned två av sina fyra distansapotek. Det är distansapoteken i Sollefteå och Boden som läggs ned, medan apoteken i Hässleholm och Falun

Inlämnad: 2008-06-19 Besvarare: Maud Olofsson (C)

med anledning av prop. 2007/08:124 Från sjukersättning till arbete

Motion 2007/08:Sf29 av Veronica Palm m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf29 av Veronica Palm m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2007/08:124 Från sjukersättning till arbete s42035 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om uppföljning och utvärdering. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:SfU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2007/08:Sf29 av Veronica Palm m.fl. (s, mp, v) (doc, 63 kB)

Beslut om medel från EU:s strukturfonder

Skriftlig fråga 2007/08:1297 av Omanovic, Jasenko (s)

den 4 juni Fråga 2007/08:1297 Beslut om medel från EU:s strukturfonder av Jasenko Omanovic s till näringsminister Maud Olofsson c Länsstyrelsen i Västernorrland inlämnade i början av januari in en ansökan om EU-bidrag till Nutek. Projektet handlar om främjande av entreprenörskap för att starta nya företag och utveckla

Inlämnad: 2008-06-04 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Huvudkontoret för SIT och SPM

Skriftlig fråga 2007/08:1296 av Omanovic, Jasenko (s)

den 4 juni Fråga 2007/08:1296 Huvudkontoret för SIT och SPM av Jasenko Omanovic s till utbildningsminister Jan Björklund fp Enligt riksdagsbeslut med anledning av regeringens proposition 2007/08:50 ska den nya Skolmyndigheten överta ansvaret för den regionala organisationen av Specialpedagogiska institutet SIT

Inlämnad: 2008-06-04 Besvarare: Jan Björklund (FP)

med anledning av prop. 2007/08:147 Nya regler för arbetskraftsinvandring

Motion 2007/08:Sf28 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf28 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:147 Nya regler för arbetskraftsinvandring s42034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:147 Nya regler för arbetskraftsinvandring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2008/09:SfU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Sf28 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 53 kB)

Försäkringskassans nya organisation

Interpellation 2007/08:664 av Omanovic, Jasenko (s)

den 9 maj Interpellation 2007/08:664 Försäkringskassans nya organisation av Jasenko Omanovic s till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Försäkringskassan håller på med sin omorganisation, Försäkringskassan 2.0Det är en enormt stort förändring av organisationen som innebär att Försäkringskassan minskar personal

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försäkringskassans nya organisation

Länsrätten i Härnösand

Interpellation 2007/08:661 av Omanovic, Jasenko (s)

den 9 maj Interpellation 2007/08:661 Länsrätten i Härnösand av Jasenko Omanovic s till justitieminister Beatrice Ask m Domstolsverket har på uppdrag av regeringen utrett länsrätternas yttre organisation, bland annat för att kunna möta kraven på kortare handläggningstider. Det viktigaste motivet till en reformering

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Länsrätten i Härnösand

med anledning av framst. 2007/08:RRS28 Riksrevisionens styrelses framställning angående Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen

Motion 2007/08:Sf25 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf25 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av framst. 2007/08:RRS28 Riksrevisionens styrelses framställning angående Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen s42033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2007/08:SfU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:Sf25 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 61 kB)

med anledning av prop. 2007/08:136 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete

Motion 2007/08:Sf22 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf22 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:136 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete s42030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:136 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2007/08:SfU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Sf22 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 66 kB)