Janine Alm Ericson (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 300
Title Företagare.
Born 1973
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email janine.alm.ericson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-12-05 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-10-02
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2014-10-14 – 2014-12-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, försvarsutskottet 14- och EU-nämnden 16-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 14.
  • Föräldrar

    Peter Carlander och Jill Alm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alingsås, slutår 92. Universitetsstudier, Örebro, Göteborg, Uppsala 93-98.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, ASAB Vårdare på gruppboende, Alingsås kommun. Tågvärd, Västtrafik. Taxichaufför och företagare i handelsbolag. Ansvarig för internationella kontakter, Globträdet. Ekonomiansvarig, Speedheater System AB. Politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Alingsås 06-10. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott, Alingsås 10-14. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MP Alingsås 06-15. Sammankallande, MP VG Norra valkretsen 09-15. Ersättare/ordinarie, Miljöpartiet VG:s styrelse 08-10. Sammankallande, Miljöpartiet VG Västra valkretsen 15-.

Said and done

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: KrU UbU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

En hållbar sjöfart för framtiden

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger båda MP En hållbar sjöfart för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta ett sjöfartsråd med uppgift att arbeta fram en långsiktig strategi för utvecklingen av den svenska sjöfarten


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (pdf, 81 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU SkU TU UU 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Stärk möjligheterna att ge stöd till barn som far illa

Motion 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Stärk möjligheterna att ge stöd till barn som far illa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka barnperspektivet och barns rättigheter, inte minst rätten att göra sin röst hörd på individnivå och övergripande


Utskottsberedning: 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 108 kB)

Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden

Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en nationell hemlöshetsstrategi med fokus på barns rättigheter på bostadsmarknaden samt stimulera kommuner att ta fram


Utskottsberedning: CU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 94 kB)

Effektiv styrning mot klimatmålen

Motion 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. MP Effektiv styrning mot klimatmålen Sammanfattning I denna motion lyfter Miljöpartiet fram förslag för mer effektiv styrning mot klimatmålen, med utgångspunkt i det klimatpolitiska ramverket. Plan- och bygglagen, skogsvårdslagen och många andra regelverk är


Utskottsberedning: CU FiU KU TU 2018/19:MJU4

Motion 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 196 kB) Motion 2018/19:2733 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 281 kB)

Agenda 2030 - målstyrning mot en hållbar värld

Motion 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. MP Agenda 2030 målstyrning mot en hållbar värld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en parlamentarisk kommitté bör ersätta Agenda 2030-delegationen då den avslutar sitt arbete i mars 2019, och detta tillkännager


Utskottsberedning: FiU

Motion 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. (MP) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2738 av Annica Hjerling m.fl. (MP) (pdf, 88 kB)

En hållbar bostadspolitik

Motion 2018/19:2779 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2779 av Emma Hult m.fl. MP En hållbar bostadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nytt mål för bostadspolitiken som innebär att 450 000 nya bostäder byggs till 2025 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU KrU SfU SkU TU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2779 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2779 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 128 kB)

Insatser mot hedersrelaterat våld och förtryck

Motion 2018/19:2748 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2748 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Insatser mot hedersrelaterat våld och förtryck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att etablera ett resurscentrum mot hedersrelaterat våld och förtryck i varje län och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: AU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2748 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2748 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 94 kB)

En jämlik skola

Motion 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. MP En jämlik skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om finansiering av jämlikhet i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattepengarna ska


Utskottsberedning: UbU 2018/19:UbU1

Motion 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 113 kB)