Jan Ericson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County South, Bench 20
Title Jurist
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866693
Email jan.ericson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, utbildningsutskottet 10-14 och finansutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-14 och arbetsmarknadsutskottet 10-14.
  • Föräldrar

    Ekonomen Herbert Ericson och lågstadieläraren Marit Ericson.
  • Utbildning

    Jur.kand., Göteborgs universitet 93.
  • Anställningar

    SEB 86-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 03-06, 10 och 14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-05, kommunstyrelsen 03-06, arbetsutskottet 03-06, räddningsnämnden och krisledningsnämnden 03-06. Ordförande, brottsförebyggande rådet, Marks kommun 03-06. Ledamot, skattenämnden, regionskattenämnden och storföretagsskattenämnden, Västra Götalands län 03-06. Ersättare, kyrkorådet och kyrkofullmäktige samt ledamot av valnämnden, Sätila församling 97-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sätila moderata partiförening 98-10. Vice ordförande, Moderaterna i Marks kommun 03-, gruppledare 03-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, politiska utskottet och valledningen, Moderaterna i Södra Älvsborgs län 03-07. Vice ordförande, Saco-föreningen, SEB Västra Sverige 99-07. Styrelseledamot, Saco:s koncernfackstyrelse inom SEB Sverige 02-06. Styrelseledamot och kassör, Föräldrakooperativet Bybarna ekonomiska förening 96-01.
  • Bostadsort

    Ubbhult

Said and done

Utvisa fler utländska brottslingar som begår hedersrelaterade brott samt vålds- och sexualbrott

Motion 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. M Utvisa fler utländska brottslingar som begår hedersrelaterade brott samt vålds- och sexualbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att betydligt fler utländska medborgare som begår hedersrelaterade brott samt


Utskottsberedning: 2018/19:SfU16

Motion 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2639 av Ellen Juntti m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsanvisning Tabell 1 Moderaternas


Utskottsberedning: 2018/19:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Förslag till anslagsfördelning Tabell 1 Moderaternas


Utskottsberedning: 2018/19:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2938 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Studielån för körkort

Motion 2018/19:1870 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1870 av Jan Ericson M Studielån för körkort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om studielån för körkort och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alltför många unga avstår från att ta körkort, samtidigt som allt fler yrken kräver körkort.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1870 av Jan Ericson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1870 av Jan Ericson (M) (pdf, 67 kB)

Avskaffa det nationella sekretariatet för genusforskning

Motion 2018/19:1831 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1831 av Jan Ericson M Avskaffa det nationella sekretariatet för genusforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa det nationella sekretariatet för genusforskning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Genusforskning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1831 av Jan Ericson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1831 av Jan Ericson (M) (pdf, 64 kB)

Avskaffa statens stöd till genusforskning

Motion 2018/19:1826 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1826 av Jan Ericson M Avskaffa statens stöd till genusforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa statens stöd till genusforskning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Satsningen på genusforskning syftade från


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1826 av Jan Ericson (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1826 av Jan Ericson (M) (pdf, 70 kB)

Lindra regelverket för evenemang och uppvisning av historiska fordon

Motion 2018/19:1854 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1854 av Jan Ericson M Lindra regelverket för evenemang och uppvisning av historiska fordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att lindra regelverket för evenemang och uppvisning av historiska fordon och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1854 av Jan Ericson (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1854 av Jan Ericson (M) (pdf, 67 kB)

Tillfällig hastighetsbegränsning vid vägarbeten

Motion 2018/19:1853 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1853 av Jan Ericson M Tillfällig hastighetsbegränsning vid vägarbeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en renodling av skyltningen vid hastighetsbegränsning vid vägarbeten och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1853 av Jan Ericson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1853 av Jan Ericson (M) (pdf, 66 kB)

Bevarandet av det rörliga kulturarvet

Motion 2018/19:1850 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1850 av Jan Ericson M Bevarandet av det rörliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta bevarandet av det rörliga kulturarvet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har med rätta sträng lagstiftning


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1850 av Jan Ericson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1850 av Jan Ericson (M) (pdf, 66 kB)

Översyn av regelverk och kostnader för körkort

Motion 2018/19:1845 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1845 av Jan Ericson M Översyn av regelverk och kostnader för körkort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverket för körkortsutbildning bör ses över och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under åren har det blivit allt


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1845 av Jan Ericson (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1845 av Jan Ericson (M) (pdf, 65 kB)