Jakob Forssmed (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 85
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864391
Email jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Alternate member 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Alternate member 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Alternate member 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-02-13 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinary member 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-01-13
    • The Christian Democrats

    • Deputy Group Leader 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Deputy member 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2015-04-25 – 2018-10-09
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2018-10-09 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 03, 04, 10 och 14- (ersättare 030415-030613, 040426-040528 och statsrådsersättare 101004-101005). Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 03 och 14- och utrikesutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare, Kristdemokraterna 14-.

Said and done

med anledning av Skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3008 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3008 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av Skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en parlamentarisk utredning med uppdrag att ge förslag på en politik

2019-01-18

Motion 2018/19:3008 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:3008 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

med anledning av Regeringens skrivelse 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen

Motion 2018/19:3007 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3007 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av Regeringens skrivelse 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beslutet att införa ERTMS i Sverige bör omprövas och tillkännager

2019-01-18

Motion 2018/19:3007 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:3007 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

Åtgärder för att främja cykling

Motion 2018/19:2916 av Jakob Forssmed (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2916 av Jakob Forssmed KD Åtgärder för att främja cykling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt cykelkansli som kan arbeta med åtgärder som underlättar för cykling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: CU 2018/19:SkU10 2018/19:TU6

Motion 2018/19:2916 av Jakob Forssmed (KD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2916 av Jakob Forssmed (KD) (pdf, 81 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera arbetet


Utskottsberedning: KU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU1 2018/19:TU4 2018/19:TU5 2018/19:TU6
Riksdagsbeslut (79 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall, 75 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:2734 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 243 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten behöver ta över ansvaret för sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU CU SfU UbU 2018/19:FiU3 2018/19:JuU10 2018/19:JuU14 2018/19:SoU1 2018/19:SoU10 2018/19:SoU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU15 2018/19:SoU7 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1
Riksdagsbeslut (120 yrkanden): 26 avslag, 15 bifall, 79 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 429 kB) Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 731 kB)

Bryt den ofrivilliga ensamheten

Motion 2018/19:2822 av Jakob Forssmed (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2822 av Jakob Forssmed KD Bryt den ofrivilliga ensamheten Innehåll Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Bakgrund och problembeskrivning Kristdemokraternas reformförslag för att bryta den ofrivilliga ensamheten Stärk civilsamhället Återinför gåvoskatteavdraget Gemenskap som mervärde


Utskottsberedning: AU CU KrU UbU 2018/19:FiU34 2018/19:SfU2 2018/19:SkU10 2018/19:SoU1 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall, 14 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2822 av Jakob Forssmed (KD) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2822 av Jakob Forssmed (KD) (pdf, 149 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. KD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Tullverket


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , 2 bifall, 8 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 82 kB) Motion 2018/19:2761 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 126 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn r Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Familjen är den grund som samhället vilar på Trygga familjer motverkar psykisk ohälsa bland barn och unga Sammanhållna familjer minskar den ekonomiska


Utskottsberedning: AU CU SfU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SkU10 2018/19:SoU1 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 9 avslag, 3 bifall, 36 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 234 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. KD Utgiftsområde 24 Näringsliv Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Nuläget för näringslivet Kristdemokraternas syn på näringsfrågor Kristdemokratisk politik för både små och stora företag Företag inom välfärdssektorn Inför en rimlig


Utskottsberedning: SfU UbU 2018/19:CU9 2018/19:FiU34 2018/19:NU1 2018/19:NU7 2018/19:SkU10 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , 1 bifall, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 110 kB) Motion 2018/19:2913 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 207 kB)

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2018/19:2764 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2764 av Camilla Brodin m.fl. KD Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige borde samarbeta med andra kärnkraftsländer


Utskottsberedning: TU 2018/19:MJU4 2018/19:NU3 2018/19:SkU13
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): , 1 bifall, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2764 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 95 kB) Motion 2018/19:2764 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 167 kB)