Jabar Amin (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Västerbotten County
Title Statsvetare.
Born 1959

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-05-21 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-05-20
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2012-03-11
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14.
  • Utbildning

    Matematikerlinjen, Umeå universitet 86-89. Fil.mag. statsvetenskap, Umeå universitet 96.
  • Anställningar

    Tolk. Handläggare. Projektledare. Verksamhetschef.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationverkets styrelse 03-08. Ledamot, Kommundemokratiutredningen 01 och Pressutredningen 04-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 06-10, ersättare 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ledamot, för- och grundskolenämnden 02-06. Ersättare, Svenska Kommunförbundet 03-06.
  • Litteratur

    Artiklar om samhällsfrågor.

Said and done

Turkiets invasion av Afrin

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:352 Turkiets invasion av Afrin av Jonas Sjöstedt V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet har anfallit den syriska regionen Afrin. Detta har skett helt oprovocerat och utan stöd i folkrätten. Civilbefolkningen lider svårt när turkiskt stridsflyg bombar byar, städer och flyktingläger. Många

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion av Afrin

Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2017/18:333 Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste åren har den turkiska staten med Recep Tayyip Erdoğ​an i spetsen inför hela världen gjort sig skyldig till upprepade folkrättsbrott. I september 2016 angrep den turkiska

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:331 Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Under det sedan flera år pågående inbördeskriget i Syrien blev IS/Daish väl känt som ett brutalt och kvinnofientligt mördarband, som påstod sig utifrån islam och sharia

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel (CETA) samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel CETA samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda


Utskottsberedning: 2017/18:UU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag med den ändringen att det i 1 lagen 1992:1300 om krigsmateriel införs tre ytterligare stycken med den lydelse som framgår


Utskottsberedning: 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Fasa ut avräkningarna från biståndet

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) Fasa ut avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de försvinner


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)

Uppsägning av värdlandsavtal med Nato och lagstiftning mot kärnvapen

Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. MP Uppsägning av värdlandsavtal med Nato och lagstiftning mot kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt skriva under FN:s konvention om globalt förbud mot kärnvapen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) (pdf, 74 kB)

Glesbygdsavdrag i samband med bensinprishöjningar

Motion 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3016 av Jabar Amin MP Glesbygdsavdrag i samband med bensinprishöjningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska beakta glesbygden i framtida utformande av bensinskatter så att ett glesbygdsavdrag införs i samband med framtida


Utskottsberedning: 2017/18:SkU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP) (pdf, 58 kB)

Basinkomst

Motion 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Basinkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att på djupet undersöka vilka konsekvenser ett system med basinkomst skulle få i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt


Utskottsberedning: 2017/18:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 83 kB)

Stödja folkviljan i södra Kurdistan att bli en självständig demokratisk stat

Motion 2017/18:2790 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2790 av Jabar Amin m.fl. MP Stödja folkviljan i södra Kurdistan att bli en självständig demokratisk stat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska stödja folkviljan i södra irakiska Kurdistan, som framgår av folkomröstningsresultatet,


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2790 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2790 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 75 kB)