Isak From (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 139
Title Driftstekniker.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865682
Email isak.from[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2017-03-14 –
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-14 och miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren/bergarbetaren Helmer Frohm och programmeraren May Frohm, f. Norberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, drifts- och underhållsteknisk linje, Sven Winqvists gymnasium, Göteborg, slutår 85. AMU Gällivare, modul utbildning, tunga fordon 93. Fackliga och politiska utbildningar och konferenser under 15 år.
  • Anställningar

    Montör, Volvo Personvagnar AB 85-88. Varierande drift- och borrningsarbeten, TGB- koncernen 88-00. Bergarbetare, Renfors åkeri 00-03. Driftstekniker, Extena 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Fastighetsdomstolen i Västerbotten 06-10. Ersättare, Gentekniknämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norsjö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-06. Ordförande, bygg- och miljönämnden 03-06 och utbildnings- och kulturnämnden 07-10. Vice ordförande, kommunstyrelsens tekniska utskott 99-02. 1:e ersättare, landstingsfullmäktige 06-10. Ledamot, nämnden för regional utveckling i Västerbottens läns landsting 07-10. Regionfullmäktig, Västerbotten 08-10. Ledamot, folkhälsonämnden för Skellefteå-Norsjö 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    FFM lagbas, Byggnads avd. 12 95-99. Avdelningsombud, Metall avd. 49 01-02, Industrifacket 03-06. Skyddsombud, Industrifacket 03-06. Huvudskyddsombud, IF Metall avd. 3 06-10, avdelningsombud 06-12. Försäkringsrådgivare, LO 03-10. Ledamot, Avdelningsstyrelsen avd. 3. Politiskt ansvarig, IF Metall Norra Västerbotten avd. 3. Medlem, Socialdemokraterna 95-. Ordförande, Norsjö S, 98-03. Ledamot, Norsjö arbetarekommuns styrelse 01-, ordförande 02-07. Kassör, IF Metall-sossen. Kongressombud.
  • Bostadsort

    Norsjö

Said and done

Vargens utbredning

Interpellation 2013/14:529 av Helén Pettersson i Umeå (S)

Interpellation 2013/14:529 Vargens utbredning av Helén Pettersson i Umeå S till Miljöminister Lena Ek C Vi har genom åren uppfattat det som att vi har haft en relativt bred enighet i kammaren om att inte tillåta vargrevir i renskötselområdet. Det har varit en viktig princip för att säkra renhållningen och traditionerna

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Lena Ek (C)

Interpellation 2013/14:529 av Helén Pettersson i Umeå (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vargens utbredning

Långa handläggningstider för vapenlicens

Interpellation 2013/14:509 av Isak From (S)

Interpellation 2013/14:509 Långa handläggningstider för vapenlicens av Isak From S till Justitieminister Beatrice Ask M Svenska jägarkåren har i dag många uppdrag från samhället: att sköta viltvården, bibehålla lagom stora viltstammar, minska skador, eftersöka trafikskadat vilt, avliva djur, dokumentera sjukdomar, besiktiga

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Interpellation 2013/14:509 av Isak From (S) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långa handläggningstider för vapenlicens

Förarbevis för snöskoter

Skriftlig fråga 2013/14:648 av Isak From (S)

Fråga 2013/14:648 Förarbevis för snöskoter av Isak From S till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Riksdagen har genom ett stort antal samlade lagändringar beslutat att Transportstyrelsens verksamhet i form av tillståndsprövning, tillsyn och registerhållning ska finansieras genom avgifter. Regelgivningen ska däremot

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:648 av Isak From (S) (pdf, 76 kB)

Arbete i EU mot illegal lastbilstrafik

Interpellation 2013/14:453 av Anders Ygeman (S)

Interpellation 2013/14:453 Arbete i EU mot illegal lastbilstrafik av Anders Ygeman S till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Svenska, seriösa åkerier upplever osund konkurrens från två håll. Det handlar delvis om åkerier som tänjer på det svenska regelverket med F-skattsedlar, men framför allt handlar det om utländska

Inlämnad: 2014-04-25 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Interpellation 2013/14:453 av Anders Ygeman (S) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbete i EU mot illegal lastbilstrafik

Ansvaret för lokal och regional nyhetsbevakning

Interpellation 2013/14:450 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:450 Ansvaret för lokal och regional nyhetsbevakning av Tina Ehn MP till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Under 1990-talet byggdes TV4 upp, och då fick kanalen krav på sig att den skulle sända lokala program. Under 2000-talet, när tv-sändningarna övergick till att bli digitala,

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Interpellation 2013/14:450 av Tina Ehn (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ansvaret för lokal och regional nyhetsbevakning

Varsel hos Green Cargo och förutsättningarna för godstrafik på järnväg

Interpellation 2013/14:443 av Anders Ygeman (S)

Interpellation 2013/14:443 Varsel hos Green Cargo och förutsättningarna för godstrafik på järnväg av Anders Ygeman S till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Klimatutmaningen är en av de största politiska utmaningarna för Sverige, EU och världssamfundet. Transporterna står för en stor del av utsläppen av växthusgaser.

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Interpellation 2013/14:443 av Anders Ygeman (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Varsel hos Green Cargo och förutsättningarna för godstrafik på järnväg

Regional nyhetsbevakning

Interpellation 2013/14:441 av Isak From (S)

Interpellation 2013/14:441 Regional nyhetsbevakning av Isak From S till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M TV4 lägger ned sina lokala nyhetssändningar. Så många som 140 av de i dag ca 165 tjänsterna försvinner, enligt ledningen för TV4. Förändringarna genomförs i sommar. Redaktionerna i Gävle, Halmstad,

Inlämnad: 2014-04-16 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Interpellation 2013/14:441 av Isak From (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regional nyhetsbevakning

Industrins konkurrenskraft

Interpellation 2013/14:440 av Isak From (S)

Interpellation 2013/14:440 Industrins konkurrenskraft av Isak From S till Näringsminister Annie Lööf C Element Six planerar att stänga sin fabrik i Robertsfors. Samtliga 175 anställda riskerar att bli av med sina arbeten. Företaget planerar att under de närmaste två åren stänga fabriken i Robertsfors. Element Six producerar

Inlämnad: 2014-04-14 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:440 av Isak From (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Industrins konkurrenskraft

Nobel Center

Skriftlig fråga 2013/14:576 av Isak From (S)

Fråga 2013/14:576 Nobel Center av Isak From S till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Ett Nobelcentrum planeras i Stockholm. Vid sidan om att tydliggöra Nobelverksamhetens hemvist kan det bli en internationell mötesplats för vetenskap, humaniora, litteratur och fred i Alfred Nobels anda. Enligt Nobelstiftelsens

Inlämnad: 2014-04-14 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Skriftlig fråga 2013/14:576 av Isak From (S) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande Sammanfattning Sammanfattning Drygt 1,55 miljoner personer, ca 16 procent av Sveriges befolkning, är ungdomar mellan 13 och 25 år.


Utskottsberedning: 2013/14:KrU9
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 106 kB)