Isak From (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 139
Title Driftstekniker.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865682
Email isak.from[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2017-03-14 –
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-14 och miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren/bergarbetaren Helmer Frohm och programmeraren May Frohm, f. Norberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, drifts- och underhållsteknisk linje, Sven Winqvists gymnasium, Göteborg, slutår 85. AMU Gällivare, modul utbildning, tunga fordon 93. Fackliga och politiska utbildningar och konferenser under 15 år.
  • Anställningar

    Montör, Volvo Personvagnar AB 85-88. Varierande drift- och borrningsarbeten, TGB- koncernen 88-00. Bergarbetare, Renfors åkeri 00-03. Driftstekniker, Extena 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Fastighetsdomstolen i Västerbotten 06-10. Ersättare, Gentekniknämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norsjö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-06. Ordförande, bygg- och miljönämnden 03-06 och utbildnings- och kulturnämnden 07-10. Vice ordförande, kommunstyrelsens tekniska utskott 99-02. 1:e ersättare, landstingsfullmäktige 06-10. Ledamot, nämnden för regional utveckling i Västerbottens läns landsting 07-10. Regionfullmäktig, Västerbotten 08-10. Ledamot, folkhälsonämnden för Skellefteå-Norsjö 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    FFM lagbas, Byggnads avd. 12 95-99. Avdelningsombud, Metall avd. 49 01-02, Industrifacket 03-06. Skyddsombud, Industrifacket 03-06. Huvudskyddsombud, IF Metall avd. 3 06-10, avdelningsombud 06-12. Försäkringsrådgivare, LO 03-10. Ledamot, Avdelningsstyrelsen avd. 3. Politiskt ansvarig, IF Metall Norra Västerbotten avd. 3. Medlem, Socialdemokraterna 95-. Ordförande, Norsjö S, 98-03. Ledamot, Norsjö arbetarekommuns styrelse 01-, ordförande 02-07. Kassör, IF Metall-sossen. Kongressombud.
  • Bostadsort

    Norsjö

Said and done

Nya gruvetableringar

Skriftlig fråga 2011/12:629 av From, Isak (S)

den 5 juni Fråga 2011/12:629 Nya gruvetableringar av Isak From (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Den planerade nickelgruvan i Rönnbäcken i Storumans kommun stoppas av Högsta förvaltningsdomstolen. Vapstens sameby överklagade regeringens beslut i oktober 2010 om att bevilja bearbetningskoncessioner

Inlämnad: 2012-06-05 Besvarare: Annie Lööf (C)

Oklara beslut om nya gruvetableringar

Skriftlig fråga 2011/12:628 av From, Isak (S)

den 5 juni Fråga 2011/12:628 Oklara beslut om nya gruvetableringar av Isak From (S) till miljöminister Lena Ek (C) Den långt gångna planeringen av nickelgruvan i Rönnbäcken i Storumans kommun stoppas av Högsta förvaltningsdomstolen. Vapstens sameby överklagade regeringens beslut i oktober

Inlämnad: 2012-06-05 Besvarare: Annie Lööf (C)

Yrkeshögskoleutbildning

Interpellation 2011/12:407 av From, Isak (S)

den 1 juni Interpellation 2011/12:407 Yrkeshögskoleutbildning av Isak From S till utbildningsminister Jan Björklund FP Arbetslösheten skenar och kompetensbristen hos företagen ökar. I Västerbotten finns en stor samsyn mellan det offentliga och näringslivet i att fler YH-utbildningar i länet skulle kunna lösa en

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Yrkeshögskoleutbildning

Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador

Interpellation 2011/12:375 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:375 Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Sverige uppvisar en högre andel svåra förlossningsskador än våra nordiska grannländer. På 70-talet var frekvensen av allvarliga skador låg i Sverige, men sedan dess

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Kvinnosjukdomen endometrios

Interpellation 2011/12:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:372 Kvinnosjukdomen endometrios av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD I maj 2011 dog Emilia, 27, i sviterna av obehandlad endometrios, som orsakat kraftiga sammanväxningar i tarmarna, svår undernäring och blodförgiftning. Under nio månader sökte hon förgäves

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnosjukdomen endometrios

Stödet till småskalig matproduktion

Interpellation 2011/12:359 av Sandberg, Gunnar (S)

den 9 maj Interpellation 2011/12:359 Stödet till småskalig matproduktion av Gunnar Sandberg S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Den småskaliga matproduktionen har stor betydelse för att behålla hantverkskunnandet inom matproduktion och för att kunna erbjuda konsumenterna hälsosamma produkter av hög kvalitet.

Inlämnad: 2012-05-09 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stödet till småskalig matproduktion

Handläggningen vid miljöprövning

Interpellation 2011/12:327 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 16 april Interpellation 2011/12:327 Handläggningen vid miljöprövning av Sven-Erik Bucht S till miljöminister Lena Ek C Det ekonomiska läget i Sverige är bra, många investeringar i näringslivet genomförs och planeras. Stora investeringar planeras inom energiområdet. En viktig förutsättning för en fortsatt svensk

Inlämnad: 2012-04-16 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Handläggningen vid miljöprövning

Sociala avgifter

Interpellation 2011/12:276 av Omanovic, Jasenko (S)

den 2 mars Interpellation 2011/12:276 Sociala avgifter av Jasenko Omanovic S till finansminister Anders Borg M Under de senaste fyra åren har de sociala avgifterna genomgått en hel del förändringar. Nedsättningar av olika slag har genomförts i olika omgångar, samtliga med nästan obefintlig verkan på sysselsättningen.

Inlämnad: 2012-03-02 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sociala avgifter

Svåra samhällsproblem till följd av dieselstölder

Interpellation 2011/12:258 av From, Isak (S)

den 21 februari Interpellation 2011/12:258 Svåra samhällsproblem till följd av dieselstölder av Isak From S till justitieminister Beatrice Ask M Dieselstölderna eskalerar och drabbar nu hela samhället Lantbruk, byggarbetsplatser, skogsmaskinföretagare, platser där det finns entreprenadfordon och lastbilar parkerade

Inlämnad: 2012-02-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svåra samhällsproblem till följd av dieselstölder