Isak From (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 138
Title Driftstekniker.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865682
Email isak.from[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2017-03-14 –
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-14 och miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren/bergarbetaren Helmer Frohm och programmeraren May Frohm, f. Norberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, drifts- och underhållsteknisk linje, Sven Winqvists gymnasium, Göteborg, slutår 85. AMU Gällivare, modul utbildning, tunga fordon 93. Fackliga och politiska utbildningar och konferenser under 15 år.
  • Anställningar

    Montör, Volvo Personvagnar AB 85-88. Varierande drift- och borrningsarbeten, TGB- koncernen 88-00. Bergarbetare, Renfors åkeri 00-03. Driftstekniker, Extena 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Fastighetsdomstolen i Västerbotten 06-10. Ersättare, Gentekniknämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norsjö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-06. Ordförande, bygg- och miljönämnden 03-06 och utbildnings- och kulturnämnden 07-10. Vice ordförande, kommunstyrelsens tekniska utskott 99-02. 1:e ersättare, landstingsfullmäktige 06-10. Ledamot, nämnden för regional utveckling i Västerbottens läns landsting 07-10. Regionfullmäktig, Västerbotten 08-10. Ledamot, folkhälsonämnden för Skellefteå-Norsjö 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    FFM lagbas, Byggnads avd. 12 95-99. Avdelningsombud, Metall avd. 49 01-02, Industrifacket 03-06. Skyddsombud, Industrifacket 03-06. Huvudskyddsombud, IF Metall avd. 3 06-10, avdelningsombud 06-12. Försäkringsrådgivare, LO 03-10. Ledamot, Avdelningsstyrelsen avd. 3. Politiskt ansvarig, IF Metall Norra Västerbotten avd. 3. Medlem, Socialdemokraterna 95-. Ordförande, Norsjö S, 98-03. Ledamot, Norsjö arbetarekommuns styrelse 01-, ordförande 02-07. Kassör, IF Metall-sossen. Kongressombud.
  • Bostadsort

    Norsjö

Said and done

Omställningen till ny teknik i Västerbotten

Skriftlig fråga 2017/18:878 av Isak From (S)

Fråga 2017/18:878 Omställningen till ny teknik i Västerbotten av Isak From S till Statsrådet Peter Eriksson MP Under 2017 fortsatte Telia arbetet med att nedmontera kopparnätet. I Västerbotten har mindre byar utanför tätorterna i fem kommuner berörts: Dorotea, Lycksele, Vännäs, Vindeln och Storuman. Enligt Telia handlar

Inlämnad: 2018-02-27 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:878 av Isak From (S) (pdf, 89 kB)

YH-utbildningar

Skriftlig fråga 2015/16:741 av Isak From (S)

Fråga 2015/16:741 YH-utbildningar av Isak From (S) till Statsrådet Aida Hadzialic (S) Det finns en stor efterfrågan på mekaniker med kunskaper i äldre tekniker för att hålla det rullande kulturarvet levande. MHRF, Motorhistoriska Riksförbundet, har arbetat hårt och i samverkan med Carlsund Utbildningscentrum

Inlämnad: 2016-02-03 Svarsdatum: 2016-02-10 Besvarare: Statsrådet Aida Hadzialic (S)

Skriftlig fråga 2015/16:741 av Isak From (S) (pdf, 76 kB)

Kvalificerade kontroller av tung trafik

Skriftlig fråga 2015/16:147 av Isak From (S)

Fråga 2015/16:147 Kvalificerade kontroller av tung trafik av Isak From (S) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Det är många intressen inom polisen som konkurrerar om resurserna när polisen omorganiserar. Polisen satsar bevisligen mindre på trafikövervakning. År 1981 hade vi i landet 1 500 trafikpoliser. År 2010 hade

Inlämnad: 2015-10-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:147 av Isak From (S) (pdf, 80 kB)

Förarbevis för snöskoter

Skriftlig fråga 2013/14:648 av Isak From (S)

Fråga 2013/14:648 Förarbevis för snöskoter av Isak From (S) till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Riksdagen har genom ett stort antal samlade lagändringar beslutat att Transportstyrelsens verksamhet i form av tillståndsprövning, tillsyn och registerhållning ska finansieras genom avgifter. Regelgivningen

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:648 av Isak From (S) (pdf, 76 kB)

Nobel Center

Skriftlig fråga 2013/14:576 av Isak From (S)

Fråga 2013/14:576 Nobel Center av Isak From (S) till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Ett Nobelcentrum planeras i Stockholm. Vid sidan om att tydliggöra Nobelverksamhetens hemvist kan det bli en internationell mötesplats för vetenskap, humaniora, litteratur och fred i Alfred Nobels anda.

Inlämnad: 2014-04-14 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Skriftlig fråga 2013/14:576 av Isak From (S) (pdf, 76 kB)

Mobila it-kommunikationer i hela landet

Skriftlig fråga 2013/14:254 av From, Isak (S)

den 19 december Fråga 2013/14:254 Mobila it-kommunikationer i hela landet av Isak From (S) till statsrådet Anna-Karin Hatt (C) Mobiltelefoni och mobil datakommunikation ökar kraftigt. Men mobiltelefonoperatörerna har i huvudsak investerat i och kring de befolkningstäta regionerna. I

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Lagstiftning om buller

Skriftlig fråga 2012/13:749 av From, Isak (S)

den 10 september Fråga 2012/13:749 Lagstiftning om buller av Isak From (S) till miljöminister Lena Ek (C) Det finns i dag en del motsägelsefull lagstiftning kring buller. När en lastbil med timmer till ett sågverk kör på vägen i en centralort klassas motorljudet som trafikbuller. Den som

Inlämnad: 2013-09-10 Besvarare: Lena Ek (C)

Kunskapen om ortnamn, språk och dialekter i hela landet

Skriftlig fråga 2012/13:610 av From, Isak (S)

den 19 juni Fråga 2012/13:610 Kunskapen om ortnamn, språk och dialekter i hela landet av Isak From (S) till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) I Dialekt‑, ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå, DAUM, finns ett viktigt arkivmaterial som rör hela Norrland. Här finns

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Offentligt stöd till regionala flygplatser

Skriftlig fråga 2012/13:609 av From, Isak (S)

den 19 juni Fråga 2012/13:609 Offentligt stöd till regionala flygplatser av Isak From (S) till finansminister Anders Borg (M) Inom EU-kommissionen pågår diskussioner om att begränsa offentligt stöd till regionala flygplatser. Om detta blir verklighet kommer det att slå mycket hårt mot det

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Höjd skatt på vattenkraft

Skriftlig fråga 2012/13:322 av From, Isak (S)

den 19 februari Fråga 2012/13:322 Höjd skatt på vattenkraft av Isak From (S) till finansminister Anders Borg (M) Vattenkraft beskattas hårdare än tidigare då koldioxidskatten tas bort för kraftvärmen och skatterna ändrar karaktär och övergår i fastighetsskatter genom höjda taxeringsvärden

Inlämnad: 2013-02-19 Besvarare: Anders Borg (M)