Ingemar Nilsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 76
Title Ombudsman.
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865906
Email ingemar.nilsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Member 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-12-17 – 2015-10-31
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2016-11-01 –
    • Personally appointed substitute 2014-10-24 – 2016-10-31
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14- och EU-nämnden 14-15 . Ledamot Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-16.
  • Utbildning

    Grundskola, IFU.
  • Anställningar

    Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord. Ledamot, Patientskadenämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Said and done

Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov

Motion 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson båda S Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en bättre styrning av vilka gymnasieutbildningar som erbjuds i förhållande till efterfrågan


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2202 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 76 kB)

Ostkustbanan

Motion 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson båda S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för prioriterade investeringar i Ostkustbanan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Statligt ansvar för utbyggnad och underhåll av Sveriges järnvägsnät

Motion 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson båda S Statligt ansvar för utbyggnad och underhåll av Sveriges järnvägsnät Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för investeringar i och underhåll


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 73 kB)

Bilanpassning

Motion 2018/19:2100 av Ingemar Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2100 av Ingemar Nilsson S Bilanpassning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en omedelbar översyn av regelverket för bilstöd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Förmånen bilstöd är en viktig insats för att människor med olika


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:2100 av Ingemar Nilsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2100 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 71 kB)

Kooperativt företagande

Motion 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. S Kooperativt företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör få i uppdrag att se över möjligheten att de regleringsbrev och instruktioner som riktas till näringslivsfrämjande myndigheter också


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1771 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Anställda som äger

Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Anställda som äger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en successiv och metodisk översyn av regler för att underlätta för anställda att ta över verksamhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ökat byggande i trä

Motion 2018/19:839 av Ingemar Nilsson och Kristina Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:839 av Ingemar Nilsson och Kristina Nilsson båda S Ökat byggande i trä Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett ökat bostadsbyggande i trä och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skogen är en viktig basindustri i Sverige. En mycket


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:839 av Ingemar Nilsson och Kristina Nilsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:839 av Ingemar Nilsson och Kristina Nilsson (båda S) (pdf, 76 kB)

Registrering av testamenten

Motion 2018/19:829 av Ingemar Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:829 av Ingemar Nilsson S Registrering av testamenten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snarast komma med förslag till lagstiftning om obligatorisk registrering av testamenten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Frågan


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:829 av Ingemar Nilsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:829 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 68 kB)

Registerkontroll

Motion 2018/19:753 av Ingemar Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:753 av Ingemar Nilsson S Registerkontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utdrag ur brottsregistret vid nyanställningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering När det gäller anställning inom en rad områden, grundskola, barnomsorg


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:753 av Ingemar Nilsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:753 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 74 kB)