Ingela Nylund Watz(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 145
Title Ombudsman.
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865645
Email ingela.nylund.watz[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on Finance

    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-11-09
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2017-09-19 – 2018-09-24
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2014-11-01 –
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2011-04-28

Said and done

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2015/16:AU6 2015/16:NU17 2015/16:SoU7 2015/16:UbU16 2016/17:CU14 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 64 kB) Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 129 kB)

Behovet av nya riktlinjer för behandling av sköldkörtelsjukdomar och sjukdomstillstånd med likartade symptom orsakade av autoimmuna processer

Motion 2015/16:1401 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1401 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) Behovet av nya riktlinjer för behandling av sköldkörtelsjukdomar och sjukdomstillstånd med likartade symptom orsakade av autoimmuna processer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1401 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1401 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Garantipension till hemlandet

Motion 2015/16:1406 av Åsa Westlund och Ingela Nylund Watz (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:1406 av Åsa Westlund och Ingela Nylund Watz (båda S) Garantipension till hemlandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att upprätta avtal med länder om att garantipensionen får medföras till hemlandet och


Utskottsberedning: 2015/16:SfU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1406 av Åsa Westlund och Ingela Nylund Watz (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1406 av Åsa Westlund och Ingela Nylund Watz (båda S) (pdf, 63 kB)

Utvärdering av erbjudandet om hälsoundersökning inom ramen för flyktingmottagandet

Motion 2015/16:808 av Ingela Nylund Watz (S)

Motion till riksdagen 2015/16:808 av Ingela Nylund Watz (S) Utvärdering av erbjudandet om hälsoundersökning inom ramen för flyktingmottagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att utvärdera och analysera resultaten av erbjudandet om hälsoundersökning


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:808 av Ingela Nylund Watz (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:808 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 62 kB)

Ansvarsfördelningen mellan kommunerna vid mottagandet av ensamkommande flyktingbarn

Motion 2015/16:807 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:807 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S) Ansvarsfördelningen mellan kommunerna vid mottagandet av ensamkommande flyktingbarn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att tydliggöra ansvaret mellan kommunerna vid


Utskottsberedning: 2015/16:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:807 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:807 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S) (pdf, 75 kB)

Värdigt eget boende för nyanlända flyktingar

Motion 2015/16:802 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:802 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S) Värdigt eget boende för nyanlända flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra situationen för nyanlända flyktingar genom att införa ett så kallat värdigt eget


Utskottsberedning: 2015/16:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:802 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:802 av Ingela Nylund Watz och Serkan Köse (båda S) (pdf, 70 kB)

Minskning av företagens administrativa börda

Motion 2015/16:815 av Mathias Tegnér och Ingela Nylund Watz (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:815 av Mathias Tegnér och Ingela Nylund Watz (båda S) Minskning av företagens administrativa börda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av konsekvensutredningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:NU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:815 av Mathias Tegnér och Ingela Nylund Watz (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:815 av Mathias Tegnér och Ingela Nylund Watz (båda S) (pdf, 75 kB)

Den svenska hästnäringen

Motion 2015/16:821 av Ingela Nylund Watz (S)

Motion till riksdagen 2015/16:821 av Ingela Nylund Watz (S) Den svenska hästnäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att, i samverkan med berörda aktörer, utveckla den svenska hästnäringens potential och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: 2015/16:MJU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:821 av Ingela Nylund Watz (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:821 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 64 kB)