Ingela Nylund Watz (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 55
Title Ombudsman.
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865645
Email ingela.nylund.watz[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on Finance

    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-11-09
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2017-09-19 – 2018-09-24
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2014-11-01 –
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2011-04-28
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14- och trafikutskottet 14. Suppleant utrikesutskottet 10, näringsutskottet 10-14 och finansutskottet 14. Ledamot styrelsen för stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-11.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Börje Nylund och sjukvårdsbiträdet Solveig Nylund, f. Niva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 81.
  • Anställningar

    Ombudsman, SSU Jönköping 81-83. Ombudsman, SSU-förbundet, Stockholm 83-86. Politisk sekreterare, Södertälje kommun 86-88. Tjänsteman, vd-staben, AB Telgebostäder, Södertälje 89-90. Politiskt sakkunnig, Justitiedepartementet 90-91. Ombudsman, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 93-94. 1:e ombudsman, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 94-98. Heltidsarvoderad förtroendevald, Stockholms läns landsting 99-02. Landstingsråd, Stockholms läns landsting 99-02. Finanslandstingsråd, Stockholms läns landsting 02-06. Landstingsråd, Stockholms läns landsting 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen i Stockholms län 00-07. Ledamot, länsstyrelsens styrgrupp för Operation Kvinnofrid 03-07. Ledamot, styrelsen för Södertörns högskola 03-07. Ersättare, Rikssjukvårdsnämnden 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 91-96, 98-02 och 10-, 1:e vice ordförande 91-94, ledamot, valberedningen 91-94. Ledamot, miljö-och hälsoskyddsnämnden, Södertälje 89-91. Suppleant, styrelsen för Stiftelsen Telgebostäder, Södertälje 87-88. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 94-10, valberedningen 95-98, 2:e vice ordförande, kulturnämnden 99-00. 2:e vice ordförande, landstingsstyrelsen, Stockholms län 99-02 och 06-10, ordförande 02-06. Ordförande, landstingsrådsberedningen 02-06. 2:e vice ordförande, regionplane- och trafiknämnden, Stockholms län 99-00, ledamot 00-02. Vice ordförande, Stockholms läns landstings Internfinans AB 99-02 och 06-10, ordförande 02-06. Vice ordförande, Skärgårdsstiftelsen, Stockholms län 00-02. Vice ordförande, Stiftelsen Clara, Stockholms län 01-02 och 06-10, ordförande 02-06. 2:e vice ordförande, Landstingshuset i Stockholm AB 06-10. Ledamot, styrelsen Telge AB 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 94-99. Ordförande, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 99-03. Vice ordförande, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 00-10. Ledamot, partistyrelsen, Socialdemokraterna 01-09. Ledamot, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 03-06. Ordförande, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 06-10. Vice ordförande, Svenska Kommunförbundets och Landstingsförbundets gemensamma demokrati- och självstyrelseberedning 99-03. Ersättare, Landstingsförbundets styrelse 00-03. Ledamot, Landstingsförbundets styrelse 03-07. Ordförande, Landstingsförbundets ekonomiberedning 03-07. Ersättare, styrelsen för Sveriges Kommuner och Landsting 07-11. Ledamot, styrelsen för Stiftelsen Vintersol 07-10. Ledamot, Inmovintersol, Teneriffa S.L 07-10. Ordförande, Telgebostäder AB, Södertälje 09-, ledamot 10-.

Said and done

Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården

Interpellation 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S)

Interpellation 2013/14:536 Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården av Cecilia Dalman Eek (S) till Socialminister Göran Hägglund (KD) Sverige har en stark näringslivshistoria inom life science. Företag med stora forskande företag med fokus på läkemedel

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården

Användandet av OPS-lösningar

Interpellation 2013/14:478 av Ingela Nylund Watz (S)

Interpellation 2013/14:478 Användandet av OPS-lösningar av Ingela Nylund Watz (S) till Finansminister Anders Borg (M) En finansieringsmetod för offentliga projekt som varit mycket omdiskuterad är så kallade OPS-lösningar (offentligt-privat samarbete). Finansministern har tidigare uttalat sig mot användandet

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:478 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 79 kB)

Astra Zenecas betydelse för svensk life science

Interpellation 2013/14:467 av Ingela Nylund Watz (S)

Interpellation 2013/14:467 Astra Zenecas betydelse för svensk life science av Ingela Nylund Watz (S) till Näringsminister Annie Lööf (C) Just nu pågår en intensiv uppvaktning av Pfizer gentemot Astra Zenecas aktieägare i syfte att genomföra ett förvärv. Bakom ambitionerna ligger sannolikt främst ambitioner att

Inlämnad: 2014-05-07 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:467 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Astra Zenecas betydelse för svensk life science

Nyanländas väg till bostad och egen försörjning

Interpellation 2013/14:466 av Ingela Nylund Watz (S)

Interpellation 2013/14:466 Nyanländas väg till bostad och egen försörjning av Ingela Nylund Watz (S) till Statsrådet Erik Ullenhag (FP) Etableringsreformen trädde i kraft i december 2010 och innebar att huvudansvaret för mottagande av nyanlända flyktingar flyttades från kommunerna till Arbetsförmedlingen. Syftet

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Interpellation 2013/14:466 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nyanländas väg till bostad och egen försörjning

Arbetsförmedlingens hantering av EBO-flyktingar

Skriftlig fråga 2013/14:593 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2013/14:593 Arbetsförmedlingens hantering av EBO-flyktingar av Ingela Nylund Watz (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) När människor flyttar sprids arbetskraft, kunskap och idéer, nätverk växer och nya möjligheter uppstår. Men det tar alldeles för lång tid för många nyanlända flyktingar

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:593 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 81 kB)

Den oroande utvecklingen i Life Science-branschen

Interpellation 2013/14:406 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 3 april Interpellation 2013/14:406 Den oroande utvecklingen i Life Science-branschen av Ingela Nylund Watz (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Den 4 februari i år debatterade jag och näringsministern frågan om och när regeringen anser det lämpligt att starta arbetet med en nationell

Inlämnad: 2014-04-03 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den oroande utvecklingen i Life Science-branschen

med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering

Motion 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering S11012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hållbarhet för svensk gruv- och mineralnäring. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:NU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2013/14:174 Genomförande av energieffektiviseringsdirektivet

Motion 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:174 Genomförande av energieffektiviseringsdirektivet S11013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om energieffektivisering. Motivering Regeringen har


Utskottsberedning: 2013/14:NU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 64 kB)

Vårdval Stockholm

Interpellation 2013/14:393 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:393 Vårdval Stockholm av Ingela Nylund Watz (S) till statsrådet Maria Larsson (KD) Alla som bor i Stockholms län kan välja vilken mödravårdscentral (mvc) och barnavårdscentral (bvc) man vill gå till. När vårdval för bvc och mvc infördes skapades ett

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vårdval Stockholm

med anledning av prop. 2013/14:85 Elnätsföretagens intäktsramar

Motion 2013/14:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:85 Elnätsföretagens intäktsramar -11011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om regeringens ansvar att meddela föreskrifter om elnätsföretagens intäktsramar


Utskottsberedning: 2013/14:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 59 kB)