Ingela Nylund Watz (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 145
Title Ombudsman.
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865645
Email ingela.nylund.watz[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on Finance

    • Member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-11-09
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2017-09-19 – 2018-09-24
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2014-11-01 –
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2011-04-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14- och trafikutskottet 14. Suppleant utrikesutskottet 10, näringsutskottet 10-14 och finansutskottet 14. Ledamot styrelsen för stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-11.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Börje Nylund och sjukvårdsbiträdet Solveig Nylund, f. Niva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 81.
  • Anställningar

    Ombudsman, SSU Jönköping 81-83. Ombudsman, SSU-förbundet, Stockholm 83-86. Politisk sekreterare, Södertälje kommun 86-88. Tjänsteman, vd-staben, AB Telgebostäder, Södertälje 89-90. Politiskt sakkunnig, Justitiedepartementet 90-91. Ombudsman, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 93-94. 1:e ombudsman, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 94-98. Heltidsarvoderad förtroendevald, Stockholms läns landsting 99-02. Landstingsråd, Stockholms läns landsting 99-02. Finanslandstingsråd, Stockholms läns landsting 02-06. Landstingsråd, Stockholms läns landsting 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen i Stockholms län 00-07. Ledamot, länsstyrelsens styrgrupp för Operation Kvinnofrid 03-07. Ledamot, styrelsen för Södertörns högskola 03-07. Ersättare, Rikssjukvårdsnämnden 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 91-96, 98-02 och 10-, 1:e vice ordförande 91-94, ledamot, valberedningen 91-94. Ledamot, miljö-och hälsoskyddsnämnden, Södertälje 89-91. Suppleant, styrelsen för Stiftelsen Telgebostäder, Södertälje 87-88. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 94-10, valberedningen 95-98, 2:e vice ordförande, kulturnämnden 99-00. 2:e vice ordförande, landstingsstyrelsen, Stockholms län 99-02 och 06-10, ordförande 02-06. Ordförande, landstingsrådsberedningen 02-06. 2:e vice ordförande, regionplane- och trafiknämnden, Stockholms län 99-00, ledamot 00-02. Vice ordförande, Stockholms läns landstings Internfinans AB 99-02 och 06-10, ordförande 02-06. Vice ordförande, Skärgårdsstiftelsen, Stockholms län 00-02. Vice ordförande, Stiftelsen Clara, Stockholms län 01-02 och 06-10, ordförande 02-06. 2:e vice ordförande, Landstingshuset i Stockholm AB 06-10. Ledamot, styrelsen Telge AB 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 94-99. Ordförande, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 99-03. Vice ordförande, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 00-10. Ledamot, partistyrelsen, Socialdemokraterna 01-09. Ledamot, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 03-06. Ordförande, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 06-10. Vice ordförande, Svenska Kommunförbundets och Landstingsförbundets gemensamma demokrati- och självstyrelseberedning 99-03. Ersättare, Landstingsförbundets styrelse 00-03. Ledamot, Landstingsförbundets styrelse 03-07. Ordförande, Landstingsförbundets ekonomiberedning 03-07. Ersättare, styrelsen för Sveriges Kommuner och Landsting 07-11. Ledamot, styrelsen för Stiftelsen Vintersol 07-10. Ledamot, Inmovintersol, Teneriffa S.L 07-10. Ordförande, Telgebostäder AB, Södertälje 09-, ledamot 10-.

Said and done

Insatser för att stödja forskningen i Södertälje

Skriftlig fråga 2011/12:608 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 30 maj Fråga 2011/12:608 Insatser för att stödja forskningen i Södertälje av Ingela Nylund Watz (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Drygt tre månader har nu gått sedan Astra Zeneca kom med beskedet att lägga ned forskningsenheten i Södertälje. Beslutet innebär att ca 1 100 anställda

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Annie Lööf (C)

Närings- och regionalpolitiska konsekvenser av Astra Zenecas nedläggning av forskningsverksamheten i Södertälje

Interpellation 2011/12:345 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 27 april Interpellation 2011/12:345 Närings- och regionalpolitiska konsekvenser av Astra Zenecas nedläggning av forskningsverksamheten i Södertälje av Ingela Nylund Watz (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Drygt två månader har gått sedan Astra Zeneca kom med beskedet att lägga

Inlämnad: 2012-04-27 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Närings- och regionalpolitiska konsekvenser av Astra Zenecas nedläggning av forskningsverksamheten i Södertälje

Näringspolitik för jobben

Interpellation 2011/12:329 av Vestlund, Börje (S)

den 18 april Interpellation 2011/12:329 Näringspolitik för jobben av Börje Vestlund (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Den moderatledda alliansregeringen gick till val på att minska utanförskapet genom att främja arbetslinjen. Efter valet 2006 initierade regeringen en lång rad åtgärder

Inlämnad: 2012-04-18 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Näringspolitik för jobben

med anledning av prop. 2011/12:98 Timmätning för aktiva elkonsumenter

Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:98 Timmätning för aktiva elkonsumenter S2012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i ellagen (1997:857) med den ändringen att ikraftträdandet ska ske den 1 januari 2014. Motivering I


Utskottsberedning: 2011/12:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 49 kB)

med anledning av prop. 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande S4011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande och begär att regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:NU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 51 kB)

Mandatet för regeringens samordnare Lars Leijonborg

Interpellation 2011/12:321 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 10 april Interpellation 2011/12:321 Mandatet för regeringens samordnare Lars Leijonborg av Ingela Nylund Watz (S) till utbildningsminister Jan Björklund (FP) Två månader har gått sedan Astra Zeneca kom med beskedet att lägga ned forskningsenheten i Södertälje. Beslutet innebär att ca

Inlämnad: 2012-04-10 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Mandatet för regeringens samordnare Lars Leijonborg

Svensk konkurrenskraft

Interpellation 2011/12:247 av Ekström, Hans (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:247 Svensk konkurrenskraft av Hans Ekström (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Den del av svenskt näringsliv som lever på en internationell marknad får allt större problem. I min valkrets syns problemen i ökade varsel och oron är stor över att svensk forskning,

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk konkurrenskraft

Åtgärder för den svenska life science-branschen

Interpellation 2011/12:238 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:238 Åtgärder för den svenska life science-branschen av Ingela Nylund Watz (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Astra Zenecas beslut att lägga ned forskningsenheten i Södertälje är inte endast ett tungt besked för de anställda utan också ett hårt slag

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för den svenska life science-branschen

Relationen mellan regeringen, Svenska kraftnät och EU

Interpellation 2011/12:163 av Vestlund, Börje (S)

den 2 december Interpellation 2011/12:163 Relationen mellan regeringen, Svenska kraftnät och EU av Börje Vestlund (S) till statsrådet Anna-Karin Hatt (C) I samband med interpellationsdebatten den 29 november 2011 angående de nya elprisområdena så svarade statsrådet Hatt i sitt skriftliga

Inlämnad: 2011-12-02 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Relationen mellan regeringen, Svenska kraftnät och EU

Hästforskningens framtid

Interpellation 2011/12:101 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 9 november Interpellation 2011/12:101 Hästforskningens framtid av Ingela Nylund Watz (S) till landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) Enligt regeringens budgetproposition för 2012 kommer hela det statliga stödet till den svenska hästforskningen att avskaffas. Detta innebär att hästforskningens

Inlämnad: 2011-11-09 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hästforskningens framtid